Мій добрий та мудрий друг (книга в моєму житті)

Мій добрий та мудрий друг (книга в моєму житті)
Перше, що згадується з цієї теми – слова Максима Горького: “Всім найкращим в мені я зобов`язаний книгам”. Може, це й перебільшення. Тим більше що його трилогія “Дитинство. Юність. Мої університети” демонструє широкий досвід, взятий ним саме з повсякденного життя. А Євген Плужник і взагалі написав:
Мудрість цитатна –
Мудрість гірка.
Думаю, істина – між цими виразами. Мільйони людей прожили життя неписьменними. На перший погляд – нещасні, вони не знали витонченого задоволення

від захоплююючого роману чи мистецької поезії:
По глибоких лугах, мов голуб,
Кошлатих сонць шугає спах,
Волошки в золотих житах
І пелехаті маки долу
Геть одклонили головки,
А пам’ять любої руки –
Тонкої, білої, гінкої –
Перегортає днів сувої.
І золотої й дорогої
Нам стане думи на віки.
(Василь Стус).
Вони не чули про безліч екзотичних речей, котрих вони ніколи не побачать на власні очі. У своїй фантазії вони не мандрували навколо світу, не спілкувалися з видатними ученими, не завойовували нових земель. Але з іншого боку, дізнаючись більше про світ, ти узнаєш
більше про страждання цього світу. Символ мудрості, біблійний Еклезіаст, писав: “При многості мудрості множиться й клопіт, хто ж пізнання побільшує, той побільшує й біль!”
У Антона Чехова є оповідання “Парі”. У ньому описується парі між молодим юристом і багатим банкіром, який обіцяв юристові два мільйони, якщо той висидить 15 років у добровільній ізоляції. Весь цей час юрист напружено читав. Який же висновок зробила ця людина? Юрист відрікся від грошей, навмисно вийшовши з своєї кімнати за 12 годин до обумовленого строку. Він повністю розчарувався в земних цінностях. Хто з нас відважиться на такий крок?
Тому важливі не книги як такі, а їх зміст. Можна “проковтнути” всі детективи й любовні романи і так нічого й не навчитися. Ми маємо бути дуже розбірливими, добираючи книги для себе. Інтелектуальні вправи дуже подібні до фізичних: якщо робити тільки те, що легко вдається, ніколи не станеш сильнішим. Тому не можна ставитися до книг як тільки до засобу задоволення й відпочинку. Правда, яку ти маєш почути, не завжди буває приємною. Світ, який тебе оточує, не завжди простий і зрозумілий.
З іншого боку, праві ті, які кажуть: “Ти є тим, що ти їси”. Неможливо у житті встигнути все, але можна встигнути головне. На що ти спрямуєш свою увагу й сили – те й вийде. Тому не будемо обманювати себе: якщо читаємо любовні романи – не треба чекати від нас вірності. Якщо читаємо детективи – не будемо чекати від себе терпіння й рівноваги. Наш внутнішній стан залежить від того, що ми вносимо в нього ззовні.
Який же висновок ми зробимо з наших роздумів? Не всяка книга – добрий і мудрий друг. Вона може бути й лютим ворогом. “Цитатник голови Мао” Мао Дзедуна, “Моя боротьба” Адольфа Гітлера, “Молот відьом” середньовічних монахів, “Походження видів” Чарлза Дарвіна – ці книги зруйнували духовне й фізичне життя сотень тисяч людей. В той же час певні книги передають нам досвід людства, його ідеали, погляди, проблеми, які ще треба вирішити.
Очевидно одне: в наш вік інтернету й космічних польотів книгу не замінить ніщо.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Мій добрий та мудрий друг (книга в моєму житті)