Мертві душі – Розділ V

Чичиков ніяк не міг відійти від страху, хоча село Ноздрівка вже сховалася за полями і спадистому. Що ж до Селіфана, то він ніяк не міг пережити, що його коням відмовили у вівсі. Ось так і вийшло, що бричка Чичикова зіткнулася з коляскою, в якій сиділи дві дами, одна стара, друга молода незвичайної принади, що не пройшло повз око Чичикова. З великими працями і шумом вози розділили і поїхали кожен у свій бік. А перед очима Чичикова все стояла молоденька незнайомка. Буває в житті… зустрінеться на шляху людини явище, не схоже на все те, що траплялося

йому бачити раніше, яке хоч раз пробудить у ньому почуття, що не схоже на ті, які судилося йому відчувати все життя. Так і блондинка теж раптом абсолютно несподіваним чином здалася в нашій повісті і так само зникла. Лише картина села Собакевича розсіяла думки Чичикова і змусила звернутися до своєму постійному предмету.

Село була досить велика, посеред виднівся дерев’яний будинок з мезоніном, червоним дахом і темно-сірими або, краще, дикими стінами, – будинок на зразок тих, як у нас будують для військових поселень і німецьких колоністів. Було помітно, що при будівництві його зодчий безперестанку боровся

зі смаком господаря. Зодчий був педант і хотів симетрії, господар – зручність і, як видно, внаслідок того закалатав на одній стороні всі відповідають вікна і прокрутив на місце їх одне маленьке, ймовірно, знадобиться для тісної комірчини… Двір був оточений міцною і непомірно товстої дерев’яними гратами. Поміщик, здавалося, клопотав багато про міцність. На стайні, сараї і кухні був вжиті повновагі і товсті колоди, визначені на вікове стояння. Сільські хати мужиків теж зруб

Лени були на диво… все було пригнано щільно і як слід. Словом, на що ні дивився він, було упорист, без пошаткі, в якомусь міцній і незграбному порядку. Навіть і сам Собакевич здався Чичикову схожим на середньої величини ведмедя.

Увійшовши до вітальні, Собакевич показав на крісла, сказавши: “Прошу!”. Вітальня була прикрашена картинами з зображенням грецьких полководців на весь зріст. Чичиков спробував завести приємна розмова, але виявилося, що Собакевич вважає всіх їхніх спільних знайомих – голови палати, губернатора, поліцмейстер і інших – шахраями та дурнями. “Все Христопродавці. Один там тільки й є порядна людина: прокурор; та й той, якщо сказати правду, свиня “.

Дружина Собакевича Феодулії Іванівна запросила до столу. Обід був дуже багатий. За їжею йде бесіда… “Говорять: просвещенье, просвещенье, а це просвещенье – фук! – Просторікує Собакевич. – У мене не так. У мене колись свинина – всю свиню давай на стіл! У мене не так, як у якого-небудь Плюшкіна: вісімсот душ має, а живе і обідає гірше мого пастуха! ” Цей Плюшкін, природно, Чичикова зацікавив. Тим більше що у нього люди як мухи мруть. А маєток його звідси всього в п’яти верстах. Але Собакевич проти того, щоб Чичиков до нього їхав. Після обіду Чичиков приступає до справи. Собакевич уважно вислухав натяки і підходи здалеку, а потім бовкнув: “Вам потрібно мертвих душ?” Почався жорстокий торг. Собакевич, як справжній торговець, подає свій товар не просто як померлих людей, а як, наприклад, прекрасного шевця, цегельника і т. п., ніби забувши, що їх вже немає. Нарешті сходяться в ціні. Вирішують завтра ж бути в місті і впоратися з купчої фортецею. Чичикову доводиться виплатити завдаток, але він вимагає розписку. Прощаючись, Чичиков просить Собакевича нікому не говорити про угоду. На тому і порішили. Відчуваючи непредрасположенность господаря до її поїздці до Плюшкіна, Чичиков відправляється обхідним шляхом, щоб Собакевич від свого будинку не бачив. Селянин, у якого він справляється про дорогу, кличе Плюшкіна латаній… (З дуже вдалим, але неупотребітельном у світському розмові іменником) – так його кличуть в окрузі. “Виражається сильно російський народ! І якщо нагородить кого слівцем, то вийде воно йому в рід і потомство, потягне він його з собою і на службу, і у відставку, і до Петербурга, і на край світу. Сказане влучне слово, все одно що писане, не вирублівается сокирою… Як незліченна безліч церков, монастирів з куполами, главами, хрестами розсипано на святій, благочестивої Русі, так незліченна безліч племен, поколінь, юрбиться народів, рясніє і метається по обличчю землі. І всякий народ, що носить у собі запоруку сили, повний творять здібностей душі, своєю яскравою особливості та інших дарів Бога своєрідно відрізнився кожен своїм власним слово, яким, виражаючи який не є предмет, відображає в вираз його частина власного свого характеру… Але немає слова, яке було б так замашісто, жваво, так вирвалося б з-під самого серця, так би кипіло і жівотрепетало, як влучно сказане російське слово “.

“Колись, у літа моєї юності, в літа вороття промайнуло мого дитинства, мені було весело під’їжджати в перший раз до незнайомого місця: все одно, чи була то село, бідний повітовий містечка, село чи, слобідка, – цікавого багато відкривав у ньому дитячий цікавий погляд.

Будь-яке будова, все, що носило лише на собі напечатленье який-небудь помітної особливості, – все зупиняло мене і вражало. Під’їжджаючи до маєтку якого-небудь поміщика, я цікаво дивився на високу вузьку дерев’яну дзвіницю або широку темну дерев’яну стару церкву. Заманливо миготіли мені видали крізь деревну зелень червоний дах і білі труби поміщицького будинку-Тепер байдуже під’їжджаю до всякої незнайомій селі і байдуже дивлюся на її вульгарну зовнішність…. О моя юність! о моя свіжість! “- з ліризмом починає наступну главу автор.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Мертві душі – Розділ V