Матеріали до вивчення поеми Гомера “Одіссея”

Мета уроків: ознайомити учнів з постаттю Гомера й різними поглядами на “гомерівське питання”, дати відомості про гекзаметр; розкрити сюжет “Одіссеї”, охарактеризувати головного персонажа, розглянути образ Пенелопи як втілення самовідданого жіночого Кохання ; розвивати абстрактне мислення, творчу уяву на навички користування словниководовідковою літературою; виховувати інтерес до пам’яток античної культури.

Обладнання: портрет Гомера, фотокопії шедеврів античної культури, що відображають події Троянської війни та пригоди

Одіссея; карта подорожей Одіссея.

Вивчаємо поему Гомера “Одіссея” 1. Походження Гомерових поем. “Гомерівське питання”.

Хто такий був Гомер? Це питання здавна цікавило людство. Ще з античних часів постать митця була оповита легендами та вигадками. Його уявляли мудрим, старезним незрячим рапсодом (слово “гомерос” – з грецьк. означає сліпий). Проте поеми свідчать, що автор їх від народження був зрячим, оскільки дуже майстерно передав у своїх творах найтонші відтінки барв.

Точно не відомо, коли жив Гомер, більшість вважає імовірною датою VIII ст. до н. е. Біографія Гомера не відома.

За легендами, котрі приписують грецьким історикам Геродоту та Плутарху, народився майбутній співець неподалік від малоазійського міста Смірни, на березі річки Мелес, Тут знайшла притулок його мати Кредеіта, вигнана з рідного міста Кіме, що в Малій Азії. Свого сина вона назвала Мелесіген, себто “син Мелеси”. Жінка жила нужденно, поки не стала дружиною місцевого співця Фемія, який визнав її дитину своїм сином та учнем. Тямущий до слова та музики, хлопець невдовзі випередив свого вчителя й ще замолоду зажив слави навіть серед чужинців, які прибували до берегів Смірни. Якось він познайомився з торговцем з далекої Ітаки. Юнак, який на той час осиротів, сподобався прибульцю, і він взяв його з собою, щоб показати світ, познайомити з різними людьми та їхніми звичаями. Ці враження стали основою поем “Іліада” та “Одіссея”. Та доля, подарувавши Гомерові щасливі дні, посилає йому і важке’ випробування – хворобу очей. Бідолаха поспішає до батьківщини, сподіваючись на одужання, але, побачивши рідні береги, він назавжди втратив зір.

Рідна Смірна непривітно зустріла свого сина, заздрісно та невдячно. Гомер змушений був стати мандрівним співцемаедом, подорожуючи від одного грецького міста до іншого. Довго блукав він, заробляючи на життя, і вже хотів осісти в затишній колонії Кіме, але і тут йому не пощастило. Якомусь лиходієві вдалося зламати прихильність громадян до нього: мовляв, дамо притулок одному зайді, завтра нас обсяде ціла зграя таких дармоїдів. І знову дорога, і знову злидні. У Фокеї, що поблизу Смірни, якийсь Тесторід викрав у поета записані ним епічні Твори і виконував їх як власні на острові Хіос, здобувши чужою працею і славу, і статок. Скривджений співець на попутному судні вирушив до Хіосу. Там він блукав у прибережному лісі, поки не трапився йому пастух на ім’я Глак. Гомер полонив своєю мудрістю його багатого хазяїна Ліка, і той доручив йому виховання своїх дітей. Хіосці прихильно поставилися до аеда. Зігрівшись нарешті людською славою та ласкою, Гомер завершив на острові “Іліаду” та “Одіссею”, з вдячністю згадавши в поемах імена тих, хто у біді простягнув йому руку допомоги.

Стародавнім світом шириться чутка про уславленого співця. На нього чекають Афіни. Уже у глибокій старості сивочолий поет вирушає до міста. Здавалося б, усі негаразди й випробування долі позаду, проте Гомеру не вдалося випити сповна солодкий келих слави: він помер по дорозі до Афін на невеликому острові Іос, де й був похований. Надмогильний напис сповіщає:

Тут божественний Гомер під покровом землі спочиває,

Той, що словом своїм нездоланних героїв уславив.

Сім грецьких міст сперечалися за право називатися батьківщиною великого співця. Місця, де нібито побував Гомер, вельми шануються: печера в Смірні, де він начебто любив творити, тополя в Хіосі, під якою любив відпочивати.

Розповідаючи про Гомера, не можна проминути так званого “гомерівського питання”, яке виникло ще у давніх греків. Чи справді існував на світі Гомер? Чи був він автором “Іліади” та “Одіссеї”? Поява таких сумнівів зумовлена відсутністю точних відомостей про рапсода, тільки до нас дійшло 8 його біографій. Але наскільки вони достовірні, може свідчити такий приклад: в одному з життєписів стверджувалося, що Гомер був сином бога Аполлона та музи епічної поезії Калліопи.

Новим поштовхом до обговорення “гомерівського питання” стала дисертація французького вченого д’Обіньяка про “Іліаду” (1715 р.), в якій він доходить висновку, що це твір не одного автора, а результат колективної праці. І сьогодні вченіфілологи намагаються реконструювати першооснову “Іліади” та “Одіссеї”, визначити джерела, якими користувався поет. Пошук триває із залученням найсучасніших комп’ютерних технологій та програм. Більшість вчених доходять висновку: “Хтозна, чи був Гомер, чи не було його, але ми певні, що, склавши цей чудовий епос, який так поетично розповідає нам про сиву давнину, його творець незмірно збагатив духовну скарбницю людства”.

2. Літературознавчий коментар.

Перед першим знайомством восьмикласників з поемами необхідно пояснити особливості віршованого розміру, яким вони написані. У короткому літературознавчому коментарі вчитель розповідає про гекзаметр (шестистопний розмір). У одному гекзаметричному вірші може бути різна кількість складів.

Аби старшокласники наочніше уявили собі особливості гекзаметру, можна зачитати уривок з оповідання К. Паустовського “Умолкнувший звук”. Це можуть зробити заздалегідь підготовлені учні.

3. Загальна характеристика сюжету поеми “Одіссея”.

Гомер побудував свою поему навколо повернення головного героя на батьківщину після Троянської війни. Цим визначається тема поеми, яка викладена вже в перших рядках твору..

Музо, повідай мені про бувалого мужа, що довго

Світом блукав, священну столицю троян зруйнувавши,

Всяких людей надивися, міста їх і звичаї бачив,

В морі багато ж біди і тілом зсукав і душею.

У поемі “Одіссея” в рамках короткої дії сконцентровано великий матеріал – не стільки героїчний, скільки побутовий та казковий. “Одіссея” є певною мірою продовженням “Іліади”; дія поеми розгортається на десятий рік після падіння Трої, але в розповідях дійових осіб згадуються воєнні та післявоєнні епізоди. Усі відомі герої грецького табору “Іліади”, живі і мертві, виведені і в “Одіссеї”.

За композицією “Одіссея” складніша “Іліади”. Якщо сюжет “іліади” поданий у лінійній послідовності, то в “Одіссеї” ця послідовність порушена. Оповідь у поемі починається з середини події, а про попередні події слухач дізнається пізніше, з розповіді самого Одіссея.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Матеріали до вивчення поеми Гомера “Одіссея”