МАРКО ВОВЧОК. ЛІТНІЙ РАНОК. МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ. ЛІТНІЙ ДЕНЬ

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання, вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати вміння бачити та відчувати красу й різноманітність природних явищ, передавати своє ставлення до змісту твору, порівнювати, спів – ,ставляти прочитане; виховувати спостережливість, любов до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Ось і дзвоник пролунав,

До бесіди всіх позвав.

Всі ви сіли рівно, вправно,

І розмова піде славно.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра “Утвори зменшено-пестливе слово”

Дівчина

– … (дівчинка, дівчаточко).

Хлопець – … (хлопчик, хлопчаточко).

Вишні – … (вишеньки).

Дерево – … (деревце).

Руки – … (ручки, рученята).

Хата – … (хатинка).

Низько – … (низенько).

2. Робота над скоромовкою

Гра “Дощик”

Діти читають хором.

– Накрапає дощ (тихо).

– Дощ пускається сильніше (голосніше).

– Злива (голосно),

– Дощ слабшає (тихіше).

– Дощ припинився (читання припиняється).

Моржі лежать,

Моржат сторожать.

Моржі прибережні –

Сторожі обережні.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра

“Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті вірша Олександра Олеся “Степ”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– На попередньому уроці ми разом з Олександром Олесем милувалися степом у різні пори року. Сьогодні ми будемо спостерігати, як письменники описують красу української землі у різні пори доби.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання твору Марка Вовчка “Літній ранок”

1) Робота над загадкою.

– Він найпершим прокидається,

Чепуриться, умивається,

Вийде з терема хутенько,

Привітає землю-неньку.

Є така в нього турбота –

Всіх підняти до роботи. (Ранок)

2) Гра “Рибки”.

Самостійне мовчазне читання твору учнями

– Які картини ви уявляли, читаючи твір?

– Який настрій створює твір?

3) Словникова робота.

Читання колонок слів “луною” за вчителем

Луки росяними

Пташки навкруги

Схованок життєдайного

Здіймається прокидається

– Яке слово “зайве” в першому стовпчику? (Здіймається – дієслово)

– Яке слово другого стовпчика складається з двох частин? (Життєдайного)

4) Робота в парах.

Підготовка до виразного читання твору

– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?

– Яке речення прочитаєте з особливою інтонацією?

5) Виразне читання твору учнями.

6) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

– Що автор говорить про луки?

– З чим порівнює росу?

– Як описує пробудження пташок?

– Доберіть синонім до слів випурхують та схованок.

– Якою є ріка на світанку?

– Що автор говорить про гори?

– Як впливає сонце на трави і квіти?

7) Гра “Добери епітети”.

Краплинами легенькою

Самоцвітами чудові

Промінням росяними

Пеленою дорогими

Пахощі сонячним

2. Фізкультхвилинка

3. Опрацювання твору Михайла Коцюбинського “Літній день”

1) Виразне читання твору вчителем.

– Чи сподобався вам твір?

– Який настрій він у вас викликав?

– Які картини ви уявляли, слухаючи його?

2) Словникова робота.

Вилискували – м’яко блищали, відсвічували; лисніли.

3) Гра “Бджілки”.

Самостійне напівголосне читання твору учнями

– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати твір?

– Які слова виділите голосом при читанні?

4) Виразне читання твору учнями.

5) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

– Що автор говорить про небо?

– З чим порівнює річечку?

– Які ще порівняння є в тексті?

4. Робота в групах

Порівняння описів природи “Літній ранок” і “Літній день”.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

– З яким настроєм його завершуєте?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити напам’ять рядки опису, які найбільше сподобалися (с. 65-66).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

МАРКО ВОВЧОК. ЛІТНІЙ РАНОК. МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ. ЛІТНІЙ ДЕНЬ