М. Ю. Лєрмонтов – творець соціально-психологічного романа


“Герой нашого часу” – філософський роман. У цьому Лєрмонтов є першовідкривачем. Роман убрав у себе традиції, закладені Грибоєдовим (“Горі від розуму”) і Пушкіним (“Євгеній Онєгін”). Він з’явився не на порожнім місці, а був підготовлений всією попередньою творчістю Лєрмонтова й бере джерела з його поезії. Недарма Жуковський писав: “”Герой нашого часу” зв’язаний безліччю ниток з поезією Лєрмонтова”. Лєрмонтов довго готувався до написання роману. Про це говорить і той факт, що риси характеру Печоріна носять герої й більше ранніх творів Лєрмонтова. Згадаємо п’єсу “Два брати”, написану в 1836 році. Герої п’єси – брати Юрій і Олександр Радини.

Перший нагадує героїв юнацьких п’єс Лєрмонтова, а іншої, Олександр Радин, говорить про себе так: “Так?., така була моя доля від дня народження… усі читали на моїй особі якісь ознаки дурних властивостей, який не було… але їх припускали – і вони народилися…” Цей монолог майже дослівно переданий Лєрмонтовим у щоденнику Печоріна. У п’єсі показана й жінка, що пізніше буде любити Печорін. Печорін займає центральне місце у романі. Лєрмонтов наділяє його незвичайним розумом, величезною волею. Печорін добре знає філософію, історію, літературу, у свій час він займався наукою, володіє літературною мовою, поетичним мовленням. Повести “Тамань”, “КнязівнаМері” і “Фаталіст” написані у вигляді щоденника.

Виклад від першої особи – це теж своєрідний психологічний прийом, де через сповідь героя розкривається його характер. Протягом усього роману Печорін зіштовхується з різними людьми, але щораз Лєрмонтов ставить свого героя вище їх. Взаємини Печоріна й інших героїв роману дуже нагадують психологічний експеримент, що служить тієї ж мети – показати внутрішній мир, розкрити характер героїв. Печорін дуже добре розбирається в людях. Він уміє знайти в кожному з них ту таємну струнку, використовуючи яку можна підкорити людини своїй волі. Печорін знає, як звабити, і для цього використовує різні прийоми. Він задаровує Белу подарунками, добре знаючи, як вони діють на горянку, учить її своїй мові й сам учиться в неї розмовляти по-татарскі.

Печорін завойовує її розташування, “входить” у її внутрішній мир. Результат трагичний – дівчина гине. Свого роду психологічні експерименти Печорін проводить також з Мері й із Грушницким, якого він просто провокує на ворожі випади. Лєрмонтов розкриває внутрішній мир своїх героїв, спостерігаючи за їхнім поводженням, за взаєминами між собою, за допомогою чого намагається зрозуміти історію душі людської, заглянути в цю душу, знайти там те особливе, що штовхає героїв на ті або інші вчинки. Розкриттю психологічного миру героїв сприяє їхня мова.

Пишні, готові фрази Грушницького, що хоче здатися романтичним героєм, протиставляються у романі влучним і точним зауваженням Печоріна. Мовлення Вернера, Віри й Печоріна насичена парадоксами й афоризмами. Те ж саме можна сказати й про мовлення самого оповідача. Все це вказує на подібність характерів цих героїв. І Віра, і Вернер, і сам Печорін здатні зробити психологічні узагальнення й філософські умовиводи. Мовлення штабс-капітана нехитре, проста й близька до побутового, що говорить про простоту його характеру.

Образ Печоріна займає у романі особливе місце, Портрет Печоріна – перший психологічний портрет у російській літературі. “Він був середнього росту; стрункий, тонкий стан його й широкі плечі доводили міцне додавання, здатне переносити всі труднощі кочового життя й зміни кліматів, не переможене ні столичного життя, ні бурами щиросердечними…” Відразу ж у Печоріне вгадується сильна людина, як фізично так і духовно. Одяг говорить про те, що людина цей з аристократичної сім’ї, що належить до певного кола людей. Хода його ледача й недбала, але він не розмахує руками. Це свідчить про скритність характеру. Лєрмонтов підкреслює “нервову слабість” Печоріна й щось жіночне в його вигляді. Впадає в око суперечливість в описі зовнішнього вигляду Печоріна, але Печорін і по натурі своєї особистість досить суперечлива й загадкова. Багато уваги приділено очам героя. “Вони не сміялися, коли він сміявся…

Це ознака або зла вдача, або глибокого постійного смутку”. У той же час ока “сіяли якимсь фосфоричним блиском… те був блиск, подібний блиску гладкої сталі, сліпучий, але холодний…” Лєрмонтов через зовнішність розкриває психологію, характер, душу. Пейзаж у романі пояснює стан людини, а іноді контрастно підкреслює його переживання. Розкриває особливості образа головного героя й композиція добутку. Глави розташовані у романі не по хронології, а по ступені прояснення психологічних особливостей Печоріна. В “Беле” ми знайомимося з головним героєм з оповідання Максима Мак-СимычО. В “Максимі Максимиче” Печоріна описує вже сам оповідач, а інші глави являють собою щоденник головного героя. Однак буде невірним затверджувати, що наприкінці роману характер Печоріна повністю проясняється. Заключна глава роману – “Фаталіст” ще раз показує, наскільки двоїста й непередбачена натура головного героя.

Найбільше повно характер героя розкриває він сам, роблячи дневникові записи. Це багата думками й страстями особистість, що жадає діяльності, боротьби. Печорін багато думає, аналізує, робить висновки. Він почуває, що було в нього якесь “предназначенье велике”, але він не смог або не зумів його реалізувати. Теперішній трагізм його положення розкривається в сповіді перед Мері: “Усі читали на моїй особі ознаки дурних властивостей, який не було; але їх припускали – і вони народилися… я був готовий любити увесь світ, – мене ніхто не зрозумів: і я вивчився ненавидіти…”

Печорін – фігура соціальна. Це людина не затребуваний суспільством і в той же час породжений їм і тій епосі, у яку йому довелося жити. Лєрмонтов у романі розкрив психологію, душу, характер не тільки героїв, але й епохи. Традицію Лєрмонтова продовжили Гоголь, Тургенєв, Достоєвський, Лев Толстой. Товстої так говорить про прозу Лєрмонтова: ” Лєрмонтов-Прозаїк – це чудо, це те, до чого ми зараз, через сто років, повинні прагнути, повинні вивчати прозу, повинні сприймати її як джерела великої російської прозаїчної літератури…”1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


М. Ю. Лєрмонтов – творець соціально-психологічного романа

Categories: Шкільні твори

Links