М. В. Гоголь – Шинель

Історія, яка сталася з Акакієм кійовичем Башмачкіна, починається з розповіді про його народження і химерному його іменуванні і переходить до розповіді про службу його на посаді титулярного радника. Багато молодих чиновники, подсмеіваясь, лагодять йому клопіт, обсипають папірцями, штовхають під руку, – і лише коли зовсім не під силу, він говорить: “Залиште мене, навіщо ви мене ображаєте?” – Голосом, які схиляються на жалість. Акакій Акакійович, чия служба складається в переписуванні паперів, виконує її з любов’ю і, навіть прийшовши

з присутності і нашвидку покуштувала щів своїх, виймає баночку з чорнилом і переписує папери, принесені на будинок, а якщо таких немає, то навмисне знімає для себе копію з якого-небудь документа з хитромудрим адресою. Розваг, насолоди Приятелювання для нього не існує, “написати всмак, він лягав спати”, з усмішкою смакуючи завтрашнє переписування.

Проте таку розміреність життя порушує непередбачене пригода. Одного разу вранці, після багаторазових навіювання, зроблених петербурзьким морозом, Акакій Акакійович, вивчивши свою шинель (настільки втратив вигляд, що в департаменті давно іменували її

капотом), зауважує, що на плечах і спині вона абсолютно протягає. Він вирішує нести її до кравця Петровичу, чиї повадки і біографія коротко, але не без детальності викладена. Петрович оглядає капот і заявляє, що поправити нічого не можна, а доведеться робити нову шинель. Вражений названої Петровичем ціною, Акакій Акакійович вирішує, що вибрав невдалий час, і приходить, коли, за розрахунками, Петрович похмілля, а тому і поступливішим. Але Петрович стоїть на своєму. Побачивши, що без нової шинелі не обійтися, Акакій Акакійович гниє, як дістати ті 80 рублів, за які, на його думку, Петрович візьметься за діло. Він вирішується зменшити “звичайні витрати”: не пити чаю вечорами, не запалювати свічки, ступати навшпиньках, щоб не істереть передчасно підметок, рідше віддавати прачки білизна, а щоб не занашівалось, будинки залишатися в одному халаті.

Життя його змінюється зовсім: мрія про шинелі супроводить його, як приємна подруга життя. Кожного місяця він навідується до Петровичу поговорити про шинелі. Очікуване нагородження до свята, проти очікування, виявляється більшим на двадцять рублів, і одного разу Акакій Акакійович з Петровичем відправляється в крамниці. І сукно, і коленкор на підкладку, і кішка на комір, і робота Петровича – все виявляється вище всяких похвал, і, зважаючи на початок морозів, Акакій Акакійович одного разу вирушає до департаменту у новій шинелі. Подія це не залишається непоміченим, всі хвалять шинель і вимагають від Акакія Акакійовича з такої нагоди задати вечір, і тільки втручання якогось чиновника (як навмисне іменинника), покликавши всіх на чай, рятує зніяковілого Акакія Акакійовича.

Після дня, колишнього для нього точно великий урочистий свято, Акакій Акакійович повертається додому, весело обідає і, посібарітствовав без справ, направляється до чиновника в далеку частину міста. Знову всі хвалять його шинель, але незабаром звертаються до висту, вечері, шампанському. Примушені до того ж Акакій Акакійович відчуває незвичайне веселощі, але, пам’ятаючи про пізній годині, потихеньку йде додому. Спочатку збуджений, він навіть спрямовується за якийсь дамою (“у якій будь-яка частина тіла була виконана незвичайного руху”), але потягнувшись незабаром пустельні вулиці вселяють йому мимовільний страх. Посеред величезної пустельній площі його зупиняють якісь люди з вусами і знімають з нього шинель.

Починаються пригоди Акакія Акакійовича. Він не знаходить допомоги у приватного пристава. У присутності, куди приходить він через день в старому капоті своєму, його жаліють і думають навіть зробити складчину, але, зібравши сущу дрібницю, дають пораду відправитися до значного особі, дещо може посприяти більш успішному пошуку шинелі. Далі описуються прийоми і звичаї значного особи, що став значним лише нещодавно, а тому стурбованим, як би надати собі більшої значущості: “Суворість, строгість і – суворість”, – казав він звичайно “. Бажаючи вразити свого приятеля, з яким не бачився багато років, він жорстоко розпікає Акакія Акакійовича, який, на його думку, звернувся до нього не за формою. Не чуючи ніг, добирається той до будинку і звалюється з сильною гарячкою. Кілька днів безпам’ятства і марення – і Акакій Акакійович вмирає, про що лише на четвертий день після похорону дізнаються в департаменті. Незабаром стає відомо, що ночами біля Калінкіна мосту показується мрець, здирали з усіх, не розбираючи чину і звання, шинелі. Хтось впізнає в ньому Акакія Акакійовича. Вживаються поліцією зусилля для піймання мерця пропадають марно.

У той час одне значне особа, якому не чуже співчуття, дізнавшись, що Башмачкіна раптово помер, залишається страшно цим приголомшений і, щоб скільки-небудь розважитися, відправляється на приятельські вечірку, звідки їде не додому, а до знайомої пані Кароліні Іванівні, і, серед страшної негоди, раптом відчуває, що хтось вхопив його за комір. З жахом він дізнається Акакія Акакійовича, коій переможно стягує з нього шинель. Блідий і переляканий, значне особа повертається додому і надалі вже не розпікає зі строгістю своїх підлеглих. Поява ж чиновника-мерця з тих пір зовсім припиняється, а зустріли декілька пізніше Коломенському будочники привид було вже значно вищий на зріст і носила величезною вуса.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

М. В. Гоголь – Шинель