Квінт Горацій Флакк – найвидатніший поет “золотої доби” римської літератури


Як відомо, вислів “золота доба” означає період найвищого злету, розквіту чого або когонебудь. Для давньоримської літератури – це час правління імператора Октавіана Августа (кінець І ст. до н. е. – поч. І ст. н. е.), коли розцвіли таланти ліриків Вергілія, Горація, Овідія. Цю добу ще називають “добою Августа” і “золотою добою ” римської поезії, що вирізнялася своїм тематичним, жанровим і стильовим багатством. Вергілій – героїчний і дидактичний (повчальний) епос, буколіки (пастуші пісні), еклоги, ідилії. Горацій – оди, ямби, сатири, послання, еподи, гімни. Овідій – елегії. Як бачимо, поезія стародавнього Риму пройшла період учнівства в еллінській літературі.

Кому Горацій присвятив майже усі свої Твори? Він присвятив їх своєму другові Меценату, який був дорадником Октавіана у всіх його політичних заходах і людиною тонких літературних смаків. Саме Меценат відіграв велику роль у творчому злеті Горація. Меценатові присвячено дві книги сатир, три книги од, еподи, ювілейні гімни тощо. Від власної назви “Меценат” з того часу утворилася загальна назва: меценати – це ті, хто є покровителями мистецтв, хто сприяє розвиткові мистецтва,

Увага учнів привертається до дошки. Перед ними слайди “Горацій очима художників”. Перша картина – “Горацій читає свої “Сатири” Меценату” Ф. Броннікова (1924), друга – “Горацій,


Вергілій і Варій вдома у Мецената” Чарльза Джалаберта. Як відомо, Ці поети були членами літературного гуртка Мецената. Заслуга Мецената і Октавіана Августа полягала в тому, що вони зробили літературу частиною державної ідеології.

Не було тогочасного ліричного жанру; де б не сказав свого слова поет Квінт Горацій Флакк, але перлиною його лірики вважають саме оди, яких він написав чотири книги. Саме в них Горацій бачив своє безсмертя і найбільшою своєю заслугою вважав те, що заспівав в них на “італійський лад еолійські пісні”. Ода – Невеликий ліричний вірш (дослівно “пісня”) в поезії пізнього Риму і європейського Відродження. Пізніше в європейській літературі 17-18 ст. ода стає жанром ліроепічної поезії, де оспівувалася в урочистому тоні якась важлива подія або поважна особа.

Отже, оди Горація – своєрідні ліричні пісні, що відзначаються бездоганною формою і художньою до сконалістю. Оскільки рими антична поезія не знала, то майстерність поета виявлялася у знайденні рідкісних, красивих віршових розмірів. Недарма оди Горація називають справжнім “парадом” віршових форм: тут виступають майже всі його ліричні строфи, які він запозичив передовсім у давньогрецьких поетів з Лесбосу – Алкея і Сапфо – і в яких звучать перемінні, важко вловимі ритми.

Український перекладач Андрій Содомора, чий переклад од Горація ми читаємо і чиї цитати тому сьогодні будуть звучати на нашому уроці, пише, що передати перекладом усі тонкощі поетичної майстерності од Горація нелегко: складні настрої і переживання поета вплітаються в такі ж своєрідні мінливі ритми. Недарма дехто, зневірившись у можливості повнокровного перекладу од Горація, порівнює їх із засушеними квітами, яким годі повернути колишні барви і духмяність. Тому сьогодні ми з вами зробимо власну спробу знайти свій шлях до Горація і відчути “барви і духмяність” перлин його лірики – оди “До Манлія Торквата” і оди “До Мельпомени”.

Аналіз оди “До Мельпомени”.

Який настрій твору ви відчули? Сум, тугу, можливо, світлу печаль з приводу швидкоплинності людського життя на фоні вічно! циклічності природи. Лише Природа може відроджуватися до життя, а людину, незважаючи на її багатство і походження, очікує смерть, і цього ніхто не може змінити, навіть боги. На фоні подиху весни і її буяння, яким розпочинається ода, йде скрушне зітхання автора: “Ми ж… порохом, тінню стаєм”. А. Содомора пише, що переклад цих рядків, на жаль, не передає звукового образу, що заклав в них Горацій: губні приголосні латинської мови гупають у поета, мов заступ могильника. Ці контрасти лише підкреслюють сум автора з приводу слабкості людини перед царством Аїда.

Рік, і година, та й мить, останок милої днини, Радять безсмертя не жди. Хтозна, чи зводять боги до години, що минули, додати частку наступного дня?., або…Коли вмреш і коли над тобою в усім своїм блиску Мінос вершитиме суд – Ні красномовство, ні рід, ні побожність велика, Торквате, Сонця не верне тобі… Отже, основною думкою твору є те, що тільки природа здатна відродитися до життя знову, людина ж не може повернути час назад, якою б знатною вона не була – “безсмертя не жди”, “ми ж, коли канем туди… порохом, тінню стаєм”. Це філософічний вірш, у якому знайшла відображення не лише художня майстерність, а й високий інтелект Горація.

Андрій Содомора, аналізуючи творчість поета, наголошує на роздвоєності його душі, певній двообразності. З одного боку, на лоні природи він шукає злагоди із самим собою, а з іншого – у великому місті вимушений приглядатися до “барв життя”. Відчуваючи цю болісну роздвоєність, Горацій сам себе називає лебедем, Аполлоновим птахом, який ширяє в піднебессі, і людиною, котра мусить залишатися на землі, щоб зблизька бачити життя.

Як ви думаєте, який образ Горація переважає в оді – лебедя, Аполлонового птаха чи приземленої людини? Це питання передбачає роботу над художніми образами оди. Приземлену людину більш характеризує матеріальне: влада, посада, гроші. Горація ж вабили духовні скарби – гармонія з природою, насолода від її споглядання чи творів мистецтва, мудра та задушевна бесіда. Художні образи зеленого гаю, лугів, грацій і німф в прозорому одязі, землі “в красній обнові”, серпа місяця – все це свідчить про тонку душу лірика – Аполлонового птаха. Тема природи і самотнього життя на лоні природи, яку ввів у європейську літературу Горацій, тоді звучала як своєрідний протест проти занадто політизованого життя Риму.

Про який пам’ятник йдеться в оді? Римляни прагнули увічнити себе в матеріальній

Формі: вони споруджували храми, тріумфальні арки, возводили мармур, бронзу. Горацій же дійшов висновку, що вічне те, що живе у свідомості людей: це духовна творчість, поезія, думка. Тому душа переживе століття, це “краща частка” людини. Так Горацій робить висновок про вищість духовного начала над матеріальним.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Квінт Горацій Флакк – найвидатніший поет “золотої доби” римської літератури

Categories: Нові твори

Links