Козацька любов до Вітчизни (за поемою “Гамалія”) ТАРАС ШЕВЧЕНКО


Великого Кобзаря завжди цікавила козацька історія України. Мужні лицарі-запорожці боролися проти численних ворогів, які впродовж багатьох століть хижим оком озирали нашу землю. Тяжким лихом були для українського народу незліченні напади турків і татар, бо ці вороги грабували й палили села, вбивали старих та немічних. Сильних же чоловіків і вродливих дівчат забирали в полон, щоб продати в рабство.

Запорожцям як нікому було відомо почуття помсти. Вороги викликали в них нестримну ненависть. Пролита чужоземцями-хижаками кров співвітчизників, горе й розпач кликали козаків до бою. Ось чому козаки-запорожці ходили війною на турків і татар, повертаючи поневолених на Батьківщину.

Подвиги народних героїв, їхні відвагу й шляхетність українці споконвіку оспівували в історичних піснях, думах. Слава українського лицарства цілком захопила поетичну уяву Тараса Шевченка восени 1847 року, коли Великий Кобзар вирушив у морську подорож до Данії та Швеції. Ця подорож подарувала світові один з шедеврів його ранньої творчості – поему “Гамалія”.

Великий Кобзар довго не сходив з палуби, стоячи на холодному вітрі. Так він хотів уявити собі почуття козаків, які, вирушаючи в небезпечні морські походи на славетних кораблях-“чайках”, ставали віч-на-віч із морською стихією. Ці наші земляки мали несамовиту відвагу. У негоду й бурю вони приборкували


розбурхані хвилі, а потім, навіть не перепочивши, ставали до бою з сильнішим і краще озброєним ворогом.

Головний герой поеми “Гамалія” – це узагальненій образ козацького ватажка. Він поспішає в самісеньке вороже лігво, щоб здобути перемогу та визволити з неволі своїх.

Уже на самому початку поеми у пісні невільників бринить патріотичний мотив:

Почуємо славу, козацькую славу,

Почуємо та й загинем.

Тяжко бранцеві тужити за рідною землею, але кожен вірить, що порятунок іде з Батьківщини, що запорожці вже радяться, як краще на турка стати. Плач

Невільників через Чорне море сягає святої Хортиці, і козаки-визволителі лаштуються до походу.

Гамалія весь час серед запорожців, він завжди там, де найбільш потрібний. Коли запорожці пливуть у Туреччину, Гамалія попереду керує човном. У самому пеклі бою, у передмісті Стамбулу, він найперший і наймогутніший. Коли ж човни повертаються, Гамалія пливе останнім. Він оберігає своїх братів-козаків, мов орел стереже своїх орлят.

Головні ознаки української нації – це мужність, благородство, любов до рідної землі. Ось чому прославляють свого ватажка козаки, а за ними вкарбовує в історію світової літератури ці рядки Великий Кобзар – Тарас Шевченко:

Слава тобі, Гамаліє…

На всю Україну,

Що не дав ти товариству

Згинуть на чужині!1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Козацька любов до Вітчизни (за поемою “Гамалія”) ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Categories: Твори з літератури

Links