Короткий літопис життя й творчості М. М. Пришвіна

1873 (23 січня ет, ст.) Народження М. М. Пришвіна в маєтку Хрущеве Елецкого повіту Ордовской губернії, що принадлежали його батькам: Михайлу Дмитровичу й Марії Іванівні (урожд. Ігнатовій); обоє – купецького звання. 1880 Смерть батька.

1882 Закінчив сільську школу.

1883 Надійшов у перший клас Елецкой класичної гімназії.

1884 Залишився на другий рік в 1-м класі, втеча в “Америку” на човні з товаришами. ” У душі отчаянье, що Америки ні” (щоденник 1918 р.).

1888 Виключений з 4-го класи гімназії за зухвалість учителеві В. В. Розанову. “Втеча

в Америку, виключення з гімназії – дві найбільших події мого дитинства, що визначають багато чого в майбутньому” (щоденник 1918р.).

1889 Переїзд М. М. Пришвіна в Тюмень до дядька И. И. Ігнатову, великому сибірському промисловцеві.

1892 Закінчив шість класів Тюменського реального училища.

1893 Їде один у Єлабугу, де здає екстерном іспити за 7-й клас. Восени надходить у Ризький політехнікум (хіміко-агрономічне відділення).

1894 Поїздка на Кавказ у Горі для робіт на виноградниках.

1896 Робота в марксистських кружках.

1897 Арешт за революційну діяльність і одиночний висновок у Митавской в’язниці.

1898-1900

Висилка на батьківщину, у Єлець.

1900 Поїздка за кордон. Германія. Надходження в Лейпцігський університет. Літні семестри в Иенском університеті. Захоплення музикою Р. Вагнера.

1902 Закінчив філософський факультет. Поїздка в Париж. Зустріч із В. П. Измалковой, що мала визначальний вплив на життя й творчість письменника. Повернення в Росію: Хрущеве, Петербург, Москва. Працює агрономом на хуторі графа Бобринского в Богородицьком повіті Тульської губернії.

1903 Працює агрономом у Клинском повітовому земстві Московської губернії. Зустріч із Е. П. Смогалевой і початок сімейного життя з нею й пасинком Яковом (загинув під час Громадянської війни в рядах Червоної Армії).

1904 Працює у вегетаційній лабораторії професора Д. Н. Прянишникова в Петровской сільськогосподарської академії. Переїзд у Петербург. Працює секретарем у великого петербурзького чиновника В. И. Филипьева. Перший (не надрукований) оповідання “Будиночок у тумані”.

1905 Працює агрономом у м. Лузі на досвідченій станції “Переліг” і одночасно в журналі “Досвідчена агрономія”. Становить сільськогосподарські книги: “Картопля в польовій і городній культурі” і ін. Звільнення з досвідченої станції. Початок роботи кореспондентом у газетах “Російські відомості”, “Мовлення”, “Ранок Росії”, “День” і ін., що тривав аж до Жовтневої революції.

1906 Петербург, Мала Охта. Народження сина Лева. Знайомство з етнографом Н. Е. Ончуковым. Поїздка в Олонецкую губернію за етнографічними матеріалами. Перше надруковане оповідання “Сашок” (у журналі “Джерело”). Робота над книгою “У краї неляканих птахів” (видана в 1907р., Петербург, изд-у Девриена).

1907 Поїздки в Карелію й Норвегію. Узимку робота над книгою “За чарівним колобком” (видана в 1908 р., Петербург, изд-у Девриена).

1908 Весна в Хрущеве. Поїздка в Керженские лісу Нижегородської губернії, на Світле озеро. Літо в селі Шершнево Смоленської губернії. Зима в Петербурзі, робота над книгою “У стін граду невидимого”. Знайомство з петербурзькими письменниками (А. А. Блоком, А. Н. Толстим і ін.).

1909 Весна в Хрущеве. Літо в Петербурзі. Поїздка в степу за Іртишем. Написані “Адам і Ева” і “Чорний араб”. Народження сина Петра.

1910 За книгу “У краї неляканих птахів” вибраний дійсним членом імператорського Географічного суспільства. Весна в Хрущеве. Літо в Брянських лісах. Пожежа, описана в оповіданні “Мої зошити”. Петербург. Золотоношская вулиця. Робота над оповіданнями “Крутоярский звір”, “Пташиний цвинтар” і ін.

1911 Початок переписки з М. Горьким. Життя в Новгородській губернії (села Лаптєві, Мшага, Песочки) до 1915 р. Полювання в новгородських лісах. У Петербурзі життя наїздами, на Ропшинской вул. Твору в трьох томах у видавництві “Знання” (останній тім вийшов в 1914 р.).

1913 Збірник “Заворошка”. Поїздка в Крим. Написано повість “Славні бубни “.

1914 Смерть матері.

1915-1916 Петроград, Єлець, Хрущеве. Поїздка на фронт як санітар і військового кореспондента. Публікація кореспонденції із фронту в газетах.

1917 Петроград, Єлець, Хрущево. У Петрограді працював секретарем у міністерстві торгівлі. У Хрущеве нарівні із селянами мав наділ землі й одноосібно його обробляв. Остаточно виїхав з Петрограда на батьківщину на початку 1918 р.

1918-1919 Єлець, працює організатором краєзнавчої справи, викладачем російської мови в колишньої Елецкой гімназії (з якої був виключений у дитинстві), інструктором народного утворення.

1920, Виїхав із сім’єю з Єльця на батьківщину

18 червня дружини в Село Следово Смоленської губернії. Працював у селі Алек-Сино Дорогобужского району вчителем і директором школи другого щабля. Організував музей садибного побуту в колишньому маєтку Барышникова й брав участь в організації музею в Дорогобужу. Працював на батищевской досвідченої станції Энгельгардта.

1922-1924 Переселяється із сім’єю в Талдомский район під Москву (села Дубровка й Костино). Робота над книгою “Черевики”. Почав об роботи над автобіографічним романом “Кащеева ланцюг”, мисливськими оповіданнями й новелами про природу.

1925 Переїзд у Переславль-Залесский, життя на “Ботику” (палац Петра Великого). Краєзнавча робота. Книга “Джерела Берендея”.

1926 Переїзд у Загорськ Московської обл. Продовження роботи над ” Кащее-Виття ланцюгом”. Початок роботи над “Журавлиною батьківщиною”.

1927-1930 Публікація зібрання творів у семи томах.

1931 Весна, поїздка на Урал по відрядженню редакції журналу “Наші досягнення”.

Осінь Поїздка на Далекий Схід по відрядженню редакції газети”Вісті”.

1932 Робота над книгою “Золотий ріг” і повістю. ” Жень-Шейъ”.

1933 Книга “Мій нарис” з передмовою М. Горького. Поїздка на Північ: Біломорський канал, Хібіни, Соловки. За матеріалами цієї поїздки написані нариси “Батьки й діти”. У журналі “Червона новина” (1933. № 3) опублікована повість ” Корінь життя” (” Жень-Шень”).

1934 Поїздка в Горький для вивчення автомобільної справи. Робота над кіносценарієм “Хатина старого Лу-Вена”.

1935 Поїздка в північні ліси: Вологда – Архангельськ і по ріці Пінезі. . Нариси “Берендеева хаща”. Збірник ” Звір-Бурундук” для дітей.

1936 Поїздка в Кабарду за завданням редакції газети”Вісті”. Робота з матеріалів поїздки: повість “Щаслива гора” (не кінчена).

1937 Весняна й літня роботи на тему про охорону лісу (під Загорськом), що знайшли відбиття в “Лісовій капелі”.

1938 Поїздка на автомашині (“Будинок на колесах”) у Кострому на весняний розлив за матеріалами до роману “Осударева дорога”. Робота над першою частиною роману (“Падун”) і над книгою “Сіра Сова”.

1939 Нагородження орденом “Знак Пошани”. Написані “Неодягнена весна” і цикл “Лисичкин хліб”.

1940 Одруження на В. Д. Лебедєвій. Літо в селі Тяжино під Бронницями Московської області. Написані “Фацелія”, “Лісова капель” і цикл “Дедушкин валянок”.

1941 Провесною поїздка у Весьегон-Ское військово-мисливське господарство по відрядженню редакції газети “Червона зірка”.

Весна – початок літа В селі Стара Руза Московської області. У серпні евакуація з Москви в село Усолье Ярославської області.

1942 Початок роботи над третьою частиною “Кащеевой ланцюга”.

1943 Написані “Оповідання про ленінградських дітей”. Нагородження орденом Трудового Червоного Прапора у зв’язку із сімдесятиріччям від дня народження. Повернення з евакуації в Москву.

1944 Закінчена “Повість нашого часу”.

1945 Улітку життя під Москвою в Пушкіні, де написана “Комора сонця”.

1946 Робота над “Осударевой дорогою”. З березня життя в будинку відпочинку “Поречье” Звенигородського району Московської області. У травні покупка будинку в селі Дунино біля “Поречья”. Підготовка матеріалів до книги “Ока землі” (видана посмертно).

1947 Закінчений сценарій “Сірий поміщик”.

1948 Збірник “Золотий луг”. Збірник “Моя країна” з новими авторськими текстами – передмовами до розділів книги. Літня поїздка в села Хмільники й Новоселки Пе-Реславского району Ярославської області, де зроблені перші записи до “Корабельної хащі”.

1950 Написаний “Заполярний мед”.

1952 Відновлена почата в 1942 р. робота над третьою частиною “Кащеевой ланцюга”: “Ми з тобою” (не закінчена).

1953 Збірник “Весна світла” з новими авторськими вступами до розділів книги й післямовою. Робота над незакінченою книгою “Мистецтво як образ поводження”, частково включеної в останню редакцію “Кащеевой ланцюга”.

1954, 16 січня М. М. Пришвін помер Вмоскве.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Короткий літопис життя й творчості М. М. Пришвіна