Коник-Горбоконик (стисло)

В одному селі живе селянин. У нього три сини: старший – Данило – розумний, середній – Гаврило – “і так, і сяк”, молодший – Іван – дурень. Брати заробляють на життя тим, що вирощують пшеницю, відвозять її до столиці і там продають. Раптом трапляється біда: хтось ночами починає витоптувати посіви. Брати вирішують чергувати по черзі в полі, з тим щоб дізнатися, хто ж це такий.

Старший і середній брати, злякавшись холоду і негоди, йдуть з чергування, так нічого і не з’ясувавши. Коли ж приходить черга молодшого брата, він іде

в поле і бачить, як опівночі з’являється біла кобилиця з довгою золотою гривою. Івану вдається сплигнути кобилиць на спину, і вона пускається навскач. Нарешті, статут, кобилиця просить Івана відпустити її, обіцяючи народити йому трьох коней: двох – красенів, яких Іван, якщо захоче, може продати, а третього – коника “зростанням тільки в три вершка, на спині з двома горбами та з аршинними вухами” – Івану не можна віддавати нікому ні за які скарби, тому що він буде Івану кращим товаришем, помічником і захисником. Іван погоджується і відводить кобилицю до пастушачий балаган, де через три дні Кобилиця
і народжує йому трьох обіцяних коней.

Через деякий час Данило, випадково зайшовши на балаган, бачить там двох прекрасних золотогрівих коней. Удвох з Гаврилом вони вирішують потайки від Івана відвести їх до столиці і там продати. Увечері того ж дня Іван, прийшовши, як зазвичай, на балаган, виявляє пропажу. Коник-Горбоконик пояснює Івану, що сталося, і пропонує наздогнати братів. Іван сідає на Конька-Горбунка верхи, і вони миттєво їх наздоганяють. Брати, виправдовуючись, пояснюють свій вчинок бідністю; Іван погоджується на те, щоб продати коней, і всі разом вони відправляються до столиці.

Зупинившись в полі на нічліг, брати раптом помічають далеко вогник. Данило посилає Івана принести вогнику, “щоб куриво раз-вість”. Іван сідає на Конька-Горбунка, під’їжджає до вогню і бачить щось дивне: “дивовижне світло колом струмує, але не гріє, не димить”. Коник-Горбоконик пояснює йому, що це – перо Жар-птиці, і не радить Івану підбирати його, так як воно принесе йому багато неприємностей. Іван не слухається ради, підбирає перо, кладе його в шапку і, повернувшись до братів, про пере замовчує.

Приїхавши вранці в столицю, брати виставляють коней на продаж у кінний ряд. Коней бачить городничий і негайно відправляється з доповіддю до царя. Городничий так розхвалює чудових коней, що цар тут же їде на ринок і купує їх братів. Царські конюхи відводять коней, але дорогою коні збивають їх з ніг і повертаються до Івана. Бачачи це, цар пропонує Івану службу в палаці – призначає його начальником царських стаєнь; Іван погоджується і відправляється в палац.

Брати ж, отримавши гроші і розділивши їх порівну, їдуть додому, обидва одружуються і спокійно живуть, згадуючи Івана.

А Іван служить у царській стайні. Однак через деякий час царський спальник – боярин, який був до Івана начальником стаєнь і тепер вирішив будь-що-будь вигнати його з палацу, – зауважує, що Іван коні не чистить і не пестить, але тим не менш вони завжди нагодовані, напоєні і вичищені. Вирішивши з’ясувати, в чому тут справа, спальник пробирається вночі до стайні і ховається в стійлі. Опівночі до стайні входить Іван, дістає з шапки загорнуте в ганчірку перо Жар-птиці і при його світлі починає чистити і мити коней. Закінчивши роботу, нагодувавши їх і напоївши, Іван тут же у стайні і засинає. Спальник ж відправляється до царя і доповідає йому, що Іван мало того, що приховує від нього дорогоцінний перо Жар-птиці, але й нібито хвалиться, що може дістати і саме Жар-птицю. Цар відразу посилає за Іваном і вимагає, щоб він дістав йому Жар-птицю. Іван стверджує, що нічого подібного він не говорив, проте, бачачи гнів царя, йде до Коника-Горбоконика і розповідає йому про своє горе. Коник викликається Івану допомогти.

На наступний день, за порадою Горбунка отримавши у царя “два корита белоярова пшона так заморського вина”, Іван сідає на коника верхи і відправляється за Жар-птицею. Вони їдуть цілий тиждень і нарешті приїжджають в густий ліс. Посеред лісу – галявина, а на галявині – гора з чистого срібла. Коник пояснює Івану, що сюди уночі до струмка прилітають Жар-птиці, і велить йому в один корито насипати пшона і залити його вина, а самому влізти під інше корито, і, коли птахи прилетять і почнуть клювати зерно вина, схопити одну з них. Іван слухняно все виконує, і йому вдається зловити Жар-птицю. Він привозить її цареві, який на радощах нагороджує його новою посадою: тепер Іван – царський стремен.

Однак спальник не залишає думки вапна Івана. Через деякий час одна з слуг розказує іншим казку про прекрасну Цар-дівиці, яка мешкає на берегу океану, їздить у золотий шлюпці, співає пісні і грает на гуслях, а окрім того вона – рідна дочка Місяцеві і сестра Сонця. Спальник тут же вирушає до царя і доповідає йому, що нібито чув, як Іван хвалився, ніби може дістати і Цар-дівчину. Цар посилає Івана привезти йому Цар-дівчину. Іван іде до коника, і той знову викликається йому допомогти. Для цього потрібно попросити у царя два рушники, шитий золотом намет, обідній прилад і різних солодощів. На ранок, отримавши все необхідне, Іван сідає на Конька-Горбунка і відправляється за Цар-дівчиною.

Вони їдуть цілий тиждень і нарешті приїжджають до океану. Коник велить Івану розкинути намет, розставити на рушник обідній пристрій, розкласти ласощі, а самому сховатись за шатром і, дочекавшись, царівна коли увійде до намету, поїсть, поп’є і почне грати на гуслях, вбігти в намет і її схопити. Іван успішно виконує все, що велів йому коник. Коли вони всі повертаються до столиці, цар, побачивши Цар-дівчину, пропонує їй завтра ж повінчатися. Проте царівна вимагає, щоб їй дістали з дна океану її перстень. Цар відразу посилає за Іваном і відправляє його на океан за перснем, а Цар-дівиця просить його по дорозі заїхати вклонитися її матері – Місяцю і братові – Сонцю. І на другий день Іван з Коником-горбокоником знову вирушають в дорогу.

Під’їжджаючи до океану, вони бачать, що поперек нього лежить величезний кіт, у якого “на спині село стоїть, на хвості сир-бор шумить”. Дізнавшись про те, що подорожні направляються до Сонця в палац, кит просить їх дізнатися, за які гріхи він так страждає. Іван обіцяє йому це, і подорожні їдуть далі. Незабаром під’їжджають до терема Цар-дівиці, у якому ночами спить Сонце, вдень – відпочиває Місяць. Іван входить до палацу і передає Місяцю привіт від Цар-дівиці. Місяць дуже радий отримати звістку про зниклу дочки, але, дізнавшись, що цар збирається на ній одружуватися, сердиться і просить Івана передати їй його слова: не старий, а молодий красень стане її чоловіком. На запитання Івана про долю кита Місяць відповідає, що десять років тому цей кит проковтнув три десятка кораблів, і якщо він їх випустить, то буде прощений і відпущений у море.

Іван з горбокоником їдуть назад, під’їжджають до кита і передають йому слова Місяця. Жителі спішно покидають село, а кит відпускає на волю кораблі.

Ось він, нарешті вільний і запитує Івана, як він йому може прислужитися. Іван просить його дістати з дна океану перстень Цар-дівиці. Кіт посилає осетрів обшукати всі моря і знайти перстень. Нарешті після довгих пошуків скриньку з перснем знайдений, і Іван доставляє його до столиці.

Цар підносить Цар-дівиці перстень, однак вона знову відмовляється виходити за нього заміж, кажучи, що він занадто старий для неї, і пропонує йому засіб, за допомогою якого йому вдасться помолодшати: потрібно поставити три великих котла: один – з холодною водою, інший – з гарячішою, а третій – з киплячим молоком – і викупатися по черзі в усіх трьох котлах. Цар знову кличе Івана і вимагає, щоб він першим все це виконав. Коник-Горбоконик і тут обіцяє Івану свою допомогу: він махне хвостом, вмочить мордою в казани, два рази на Івана приснет, голосно свисне – а вже після цією Іван може стрибати навіть в окріп. Іван все так і робить – і стає писаним красенем. Побачивши це, цар теж стрибає в кипляче молоко, але з іншим результатом: “бух в котел – і там зварився”. Народ тут же визнає Цар-дівчину своєю царицею, а вона бере за руку що перетворився Івана і веде його під вінець. Народ вітає царя з царицею, а в палаці гримить весільний бенкет.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Коник-Горбоконик (стисло)