Княжна Зізі (стисло)

До княжні Зізі в суспільстві ставляться з упередженням. Її ім’я часто повторювалося у вітальні мого опікуна. Компаньйонка тітоньки, небагата вдова Марія Іванівна, розповіла її історію.

Княжна Зізі жила разом з матінкою і старшою сестрою Лідією. Стара княгиня весь час хворіла, І княжна у листах до Маші постійно скаржилася на нудьгу. Влітку ще виїжджали в Симонов монастир, а взимку – хоч плач. Одна втіха було у княжни – читати книги. Вона читала всього Карамзіна, читала “Кларіссу”, яку матінка міцно замикала в шафу, весь “Вісник

Європи” … А над усім сподобалися їй чудові вірші Жуковського і Пушкіна.

Тим часом стара княгиня випадково познайомилася з молодим чоловіком, дуже приємним і ввічливою. Володимир Лук’янович Городків став бувати в будинку, навіть розвеселив княгиню, і вона з’їздила з дочками до Гостинного двору. Але потім княжні знову довелося страждати. Матінка постійно відсилала її з вітальні під різними приводами, як тільки Городків з’являвся. Як же гірко було княжні сидіти нагорі за наказом матері, поки Городків, веселий, сміхотливий, займає матінку з Лідією. Нарешті Зізі зрозуміла: мати хоче, щоб Лідія,

як старша, вийшла заміж раніше. І ще: що сама вона давно і пристрасно закохалася у Володимира Лук’яновича. В день заручин княжні стало погано, і навіть довелося викликати лікаря А незабаром після весілля померла мати, взявши з Зізі слово дбати про Лідію і її дітей. Так і вийшло. Усім господарством у будинку заправляла Зізі. Вона піклувалася про всі життєві дрібниці, про домашньому затишку, про зручності Городкова Вона майже самовладно управлялася з господарством і слугами – сестра в це не вникала. Натомість у будинку був порядок, і Городків був всім задоволений. Вечорами він навіть віддавав звіт Зінаїді в управлінні маєтком.

З кожним днем прихильність Зізі до Городкова зростала. З б’ється серцем і з холодною рішучістю йшла Зізі після вечірніх бесід в свою кімнату і кидалася на своє ліжко. Коли у Лідії народилася донька, Зізі присвятила себе служінню племінниці. Але ось як-то стара приятелька Зізі, Марія Іванівна, відправила до неї лист з Казані зі своїм знайомим Радецьким, що їхав до Москви. Це був пристойний молода людина, непоганий собою, не без стану, він писав вірші і мав характером романтичним. Радецький закохався без пам’яті в Зінаїду. Він став бувати в будинку майже кожен день, розмовляв з княжною подовгу і про все. Але якось випадково Радецький посварився з Городкова, і йому відмовили від будинку Коли б він не приїхав – господарів немає. Випадок допоміг йому: княжна пішла до церкви, і слуги, задобрений полтинник, сказали, де її шукати. Радецький дійсно знайшов Зізі в напівтемній церкви за стовпом. Вона стояла на колінах і гаряче молилася. На її обличчі були сльози. І важко було повірити, що це – тільки від однієї побожності. Ні, таємна скорбота виражалася в ній безсумнівно. Закоханий юнак зупинив княжну після служби, заговорив з нею і зізнався у своїх почуттях.

Здавалося, сам вечір, тихий, спокійний, останні промені сонця, осяює обличчя княжни, розташовували до відвертості. Княжна задумалася над словами молодої людини, над його визнанням. Ймовірно, в глибині душі вона і сама відчувала себе нещасною. Княжна не дала рішучої відповіді, але обіцяла через кілька годин надіслати додому до нього записку. Не минуло й півгодини, як він отримав лист зі згодою і побажанням зробити шлюб як можна швидше. Радецький вже хотів трохи світло клопотати про вінчання, щоб завтра ж зробити шлюб. Але раптом приходить новий лист від княжни з вибаченнями, що вона не любить його і не може стати його дружиною. Радецький тут же поїхав. Але він підозрював, що рішення княжни було прийнято не без участі Городкова, якого вона обожнювала, а він вважав злим генієм своєї коханої. Справа ж було так. Коли княжна, бліда і тремтяча, зважилася оголосити Лідії та її чоловікові про те, що виходить заміж, її сестра зареготала, а Городків зблід. Після того він прийшов до Зінаїди як би для того, щоб подбати про її маєтку, про її придане. Княжна почала з жаром від усього відмовлятися… Городків із зусиллям сказав, що це було б непристойно, що сама княжна про це пошкодує… і потім нова прихильність витіснить колишні… Це був натяк на теплі відносини між Городкова і княжною, що встановилися останнім часом. Містечок називав її єдиним другом, справжньою матір’ю Пашенько. Згадати все це в ту хвилину, коли вона зважилася було вийти заміж, покинути цей будинок, цього чоловіка – єдиного, кого вона любила – і не мала права любити… Все це було вище її сил. На другий день вранці вона відмовила Радецькому.

Але тут нове пригода зажадало всіх сил і всього мужності княжни. Лідія була знову вагітна. Але вона продовжувала, незважаючи на поради лікарів, їздити на бали та танцювати. Нарешті вона захворіла. Доктора скликали консиліум. Лідія викинула, і стан її зробилося дуже небезпечним. Вона відчувала, що їй недовго залишилося жити. Іноді вона просила Зінаїду стати дружиною Городкова після її смерті. Іноді ж на неї знаходила ревнощі, і вона звинувачувала чоловіка і Зінаїду в тому, що вони тільки і чекають її смерті. А в цей час Марія Іванівна в Казані дізналася дещо про таємні наміри Городкова і про справжній стан маєтку Зізі і Лідії. Вона відіслала подрузі оригінал листа Городкова, з якого випливало, що він продає маєток частинами, задешево, аби отримати гроші готівкою. Він хоче отримати своє, окреме – а разом з тим скористатися і другою половиною маєтку, що належить Зізі… Словом, він думає про себе, а не про Лідію і не про доньку…

Дізнавшись про все, княжна прямо з листом їде до предводителя дворянства. Потім, коли Городкова не було вдома, разом із ватажком і двома свідками вона з’явилася в кімнаті вмираючої Лідії. Лідія підписала заповіт, в якому ватажок був призначений виконувачем духівниці і опікуном на допомогу Володимиру Лук’ян-вічу, а діти понад те вручалися Зінаїді під її особливе піклування.

Неминуче сталося – Лідія померла. Містечок змусив Зінаїду з’їхати з будинку, потім очорнив в очах оточуючих. Коли прочитали заповіт, він заявив, що його дружина була винна йому суму більшу, ніж коштує маєток. Він пред’явив навіть позикові листи, пояснюючи, що робить це лише для того, щоб зберегти маєток для дітей від чужого управління… І знову все плакали й зітхали тільки про підступність інтриганки Зінаїди. Опікун дорікав княжну, що вона виставила його дурнем. Але Зінаїда точно знала, що сестра її не могла брати грошей у чоловіка: Володимиру Лук’янович було нічого їй дати. Але доказів у неї не було. Навіть листа, який відкрив їй очі, вона віддала Городкова. Ватажок відмовився вести справу. Але Зінаїда сама подала до суду про безгрошовість позикових листів Лідії. Вона бачила, що Городків завів зв’язок з однією аморальної жінкою, яка витягувала з нього гроші і примушувала повінчатися. Для цього процесу потрібні були гроші, тому їй довелося подати другу прохання про розподіл маєтку. І нарешті третє – про розорення, зробленій Городкова в маєтку. Всі кошти були вичерпані, княжні треба публічно присягнути у церкві в істині своїх свідчень… Але тут знову втрутився провидіння. Городкова розбили коні. Після його смерті дівчина знову знайшла свої права над маєтком і над вихованням племінниці.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Княжна Зізі (стисло)