ІВАН ФРАНКО. СИПЛЕ, СИПЛЕ, СИПЛЕ СНІГ

Мета: розширити знання учнів про творчість І. Франка; розвивати техніку читання, образне мислення, мовлення, творчість, уяву, фантазію, вміння працювати з віршованим текстом, відповідати на запитання за змістом твору; розширювати читацький кругозір; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної землі.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Промовляння скоромовки з диригуванням у такт мовлення

(Вказівний палець правої руки рухається вгору-вниз; рух – слово.)

Тато тут, тато там,

Тато,

тато тут і там.

Мама тут, мама там,

Мама, мама тут і там.

Тато тут, мама там,

Тато, мама тут і там;

2. Конкурс поетів “Закінчіть риму” (усно, на швидкість)

– А тепер лежить під пледом,

П’є гарячий чай із… (медом).

– Що це робиться? Поясни!

Тільки вчора було влітку,

А сьогодні – … (восени).

– Цей дзвіночок – як намет.

Тільки дощ – як… (кулемет).

– Осінь брами свої замикала вночі,

Загубила у небі журавлині… (ключі).

– Задощило. Захлюпало. Серпень випустив серп.

Цвіркуни й перепілки припинили… (концерт).

III. ПЕРЕВІРКА

ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Робота в групах. Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання з пам’яті опису степу.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з поетичною спадщиною І. Я. Франка.

– Відгадайте загадку.

– Я падаю на ваші хати.

Я білий-білий, волохатий.

Я приліпаю вам до ніг

І називаюсь просто… (сніг).

– Чи пам’ятаєте ви, як падає сніг?

– Розкажіть про свої відчуття.

– Сьогодні ми прочитаємо вірш Івана Франка, у якому він передав свої відчуття під час снігопаду.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша вчителем

– Чи сподобався вам вірш?

– Який настрій він у вас викликав?

– Які картини поставали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?

2. Фізкультхвилинка

3. Словникова робота

Читання колонок слів “луною” за вчителем, потім – у парах одне одному

Жура

Важче

Меркне

Безодні

Коріння

Міріадами

Одностайні

Найглибшого

– Прочитайте тлумачення слів міріади, одностайні, жура у підручнику (с. 46).

– Доберіть антонім до слова важче. (Легше)

4. Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша

– У якому темпі, з якою інтонацією і силою голосу будете читати вірш?

– Як передасте його настрій?

5. Виразне читання вірша учнями

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Якими словами поетові вдалося передати снігопад, який довго триває?

– З чим він порівнює сніжинки?

– Якими словами передає сум у своїй душі?

– Які вирази вжиті в переносному значенні?

– З якою метою їх ужито?

7. Гра “Диктор телебачення”

Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

8. Гра “Добери риму”

Безодні – … (холодні).

Доля – … (поля).

Отупіння – … (коріння).

Налягає – … (погасає).

9. Робота за ілюстрацією

– Розгляньте ілюстрацію до цього вірша.

– Що художник зобразив на ілюстрації? Які кольори він використав?

– Який настрій вони створюють? Як передають характер твору?

– Яким рядкам вірша відповідає ілюстрація?

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Що сподобалося на уроці найбільше?

– Що здалося складним?

– Чого навчилися?

– Які побажання ви можете висловити одне одному?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 46).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

ІВАН ФРАНКО. СИПЛЕ, СИПЛЕ, СИПЛЕ СНІГ