Історія написання роману “Євгеній Онєгін”


Причому первісний задум “Онєгіна” досить істотно відрізняється від кінцевого його втілення. Не випадково, вертаючись пам’яттю у фінальних рядках до першого імпульсу, що дали життя нової вселеної, поет немов забув, що насправді Онєгін виник першим, а аж ніяк не заодно з Тетяною. Про нього, по первісному задумі, був роман, а Тетяна з’явилася потім і до того ж у процесі нелегких пошуків.

У Пушкіна ми маємо справу зі створенням художньої реальності, що протікає в часі. “Роман у віршах” з’являється як оригінальна модель миру, де епічне оповідання, що претендує на “дійсність”, існує усередині ліричної сповіді авторського духу. Історія написання “Онєгіна” – це унікальний приклад створення на очах читача художньої реальності, що саморозвивається.

Важлива особливість цієї “другої реальності” – множинність подтекстовых зв’язків. В “Онєгіні”, як відзначав Ю. М. Лотман, “нечуване дотоле достаток цитат, ремінісценцій, натяків до межі активізують культурну пам’ять читача…”6. Ця риса поетики передбачає интертекстуальную стратегію постмодерна.

У російській літературі интертекстуальность зароджувалося в надрах класичного мистецтва. Наше красне письменство народилося в XVIII в., як перекладна, запозичена й наслідувальна, і приблизно аж до 2-й половини XIX в. не існувало навіть поняття про плагіат


як про щось ганебному. “Запозичення” лише доводили високий рівень культури автора й уважалися достоїнством. Протягом декількох десятиліть вільні переклади або “русифіковані” перекладання з добутків європейської літератури були грунтом для оригінальної Творчості російських поетів і драматургів.

Історія зародження й становлення російської світської літератури, а також виняткова здатність нашої культури засвоювати інонаціональні впливи (“всесвітня чуйність” російського генія, про яку говорив Ф. М. Достоєвський в “Мовленні про Пушкіна”) і, трансформуючи, робити “чуже” своїм – все це припускало виникнення особливого типу художнього мислення, відмітною рисою якого варто визнати підвищену реминисцентную насиченість тексту.

Але в “Онєгіні” цитатность нашого красного письменства знайшла нову якість, пушкінський роман у цьому змісті – явище “граничне”. У ньому яскраво виявилося прагнення до суверенізації, бажання дистанціюватися від великих попередників і насамперед від володаря дум епохи романтизму – від Байрона. “Ніхто більше мене не поважає ” Дон-Жуана”… – писав Пушкіна А. А. Бестужеву, – але в ньому нічого немає загального з “Онєгіним” (10, 104).

У Пушкіна вплив Байрона придбало якісно інший характер: байронічна поезія – уже не об’єкт “наслідування”, а культурологічний знак – символ романтичного типу культури7 . Так виникає зовсім новий прийом культурологічного “підсвічування” образа героя: знаки байронізму незмінно супроводжують героєві Пушкіна, але не роман “Євгеній Онєгін” – наслідування ” Дон-Жуану”, а головний його герой – “пародія” (5, 129 – 130) на байронічного розчарованого блукача.

У фокусі декількох реминисцентных ліній виявився образ головної героїні, Тетяни. Зокрема, він сфокусував реминисцентные лінії двох відомих героїнь російської літератури: явну, позитивну, – Світлани В. А. Жуковського, і сховану, негативну, – Софії Фамусовой А. С. Грибоєдова.

Ключова алюзія на героїню балади Жуковського “Світлана” очевидна. Роль реминисцентного сигналу виконує “рекомендаційна” фраза Ленского: “смутна й мовчазна, як Світлана” (5, 50). Як і Світлана, Тетяна ворожить на Святки, і їй також сниться сон про нареченого. Так виникає романтичний подсвет образа Тетяни Ларіній і одночасно підкреслюється його національно самобутній літературний генезис – від першого в нашій літературі позитивного жіночого персонажа.

А от інша реминисцентная орієнтація – одна з тих, що існує в кругозорі авторської свідомості, але читачеві може залишитися невідомої, тим часом як для розуміння роману вона важлива. Класичний приклад такої глибоко захованої пародії 8 – поема ” Граф Нулин ” на “Лукрецию” Шекспіра, про яку ми знаємо лише завдяки власному свідченню Пушкіна в збереженій “Замітці про “Графа Нулине”” (7, 156).

Паралель Тетяна Ларіна – Софія Фамусова вперше відзначив И. А. Гончарів у статті “Мильон роздирань”. Але критик у цьому випадку мав на увазі скоріше якась загальна подібність (обидві любили искренно й беззавітно, порушуючи заборони загальноприйнятої моралі), чим конкретна генетична спорідненість. А тим часом схований генетико-типологічний зв’язок між Софією Фамусовой з Тетяною Ларіної існує, і вона цілком конкретна.

У свій час Пушкін про героїн Грибоєдова висловився надзвичайно різко, а правду кажучи, невиправдано грубо:

“Софія написана не ясно: не те.., не те московська кузина” (10, 96). Дочка Фамусова обвинувачували багато в чому: і в тім, що вона наклепниця, зрадниця, лицемірна, навіть дурна… Але щоб “…”?!! Такого, здається, не було. Що ж такого страшного в очах Пушкіна вона зробила? Дозволимо собі припустити з великою часткою ймовірності: побачення вночі наодинці з молодим чоловіком. Поводження для панянки по тимі часам і справді неприпустиме.

Але невже наш освічений і вільнолюбний поет у питаннях жіночого поводження – твердий охоронець домостроївських вдач? Невже він настільки ретрограден у своїх моральних вимогах до поводження молодої дівчини, що не допускає ні найменших вільностей у прояві вільного почуття?

Сам Грибоєдов, прекрасно розуміючи ризикованість поводження своєї героїні, дає в п’єсі й виправдання. По-перше, абсолютно нічого негожого під час їх з Молчалиным нічних побачень не відбувалося:

Ніч цілу з ким можна так провесть!

Сидимо, а надворі давно вуж побіліло,

Як думаєш? чим зайняті?…

Візьме він руку, до серця тисне,

Від душі зітхне,

Ні слова вільного, і так вся ніч проходить,

Рука з рукою, і око з мене не зводить…

Побачення були винятково платонічними, всупереч всьому брудному, що могла припустити поголоска. А по-друге… Вона ж любила свого обранця!

Для російської літератури останній аргумент незаперечний. Згадаємо героїнь И. С. Тургенєва, А. Н. Островського й ін., які любили жертовно, самовіддано, переступаючи границі загальноприйнятої моралі. Ніхто ніколи не посмітив кинути в них за це камінь. А от Пушкін кинув…

Для Пушкіна, однак, всі ці аргументи залишилися непереконливими. А от питання етичного порядку: наскільки далеко може піти чимала жінка у вираженні свого щирого почуття? – це питання, мабуть, залишався невирішеним у його серце. І продовжував його моральне почуття тривожити. Створюючи образ Тетяни Ларіній, він немов міркує про рамки дозволеного для закоханої дівчини1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Історія написання роману “Євгеній Онєгін”

Categories: Нові твори

Links