Історична правда (похід Карла Великого) та вигадка в поемі

Чудове знання змісту поеми дає нам можливість дослідити, яку “Пісні про Роланда” використовується історичне тло, історичні події. Згадані історичні факти – лише відправний пункт для польоту народної фантазії. З уроків історії в сьомому класі ви дізналися, що в основу “Пісні про Роланда” покладено історичні події, пов’язані з часами правління Карла Великого та битвою франків в Ронсевальській ущелині. Пропоную вашій увазі повідомлення про історію франків часів Карла Великого. Пам’ятаєте таку гру – “Знайди 10 розбіжностей”?

Спираючись на знання тексту поеми, віднайдіть у ньому історичні невідповідності та опис подій, що були переосмислені автором героїчного епосу.

“Пісня про Роланда” записана старофранцузькою мовою в період підготовки до Хрестових походів (XI – XIII ст). Тема ; протистояння християнства і мусульманського світу була актуальною. Мета війн Карла Великого – боротьба з “невірними”, створення опору арабським захопленням Європи. Карл Великий заснував Священну Римську імперію.

Основою війська франків була важка кавалерія, що складалася з заможних феодалів-васалів короля. Піхоту представляли

здебільш’ого селяни, які мали не менше трьох мінімальних наділів землі. Армія не була численною. В одному поході брало участь переважно 5-6 тисяч воїнів. Всього за часи свого правління Карл здійснив 53 військових походи з метою завоювання сусідніх з Франкським королівством земель

Карл отримав від Папи Римського титул короля франків.

Він активно протистояв арабському вторгненню і відвойовував в арабів північ Іспанії.’Наприкінці свого життя Карл об’єднав майже всі європейські території Західної Римської імперії: сучасні Францію, Італію і Німеччину, Після епохи Великого переселення народів населення Західної Європи настільки порідшало, що ті завоювання, які здійснювали десятки і навіть сотні тисяч римських легіонерів, тепер могла здійснити тисяча франкських воїнів.

15 серпня 778 року коли французький король, “римський імператор” Карл Великий, повертався з Іспанії, з походу проти арабів (араби тоді володіли Іспанією), ар’єргард його війська в Рон-севальському межигір’ї Піренеїв був знищений гірським племенем басків. Разом з багатьма іншими французами, передають літописи, загинув і граф Роланд (Хруодланд).

Проте мало хто знає, що Роланд загинув унаслідок нападу басків, які помстилися йому за розорення їхніх селищ. Згодом саме баски стали рушійною силою Реконкісти – багатосотлі-тньої війни за звільнення Піренейського півострова (переважно територія сучасної Іспанії) з-під влади арабів.

Арабські племена в VII ст. були об’єднані в єдину державу пророком Мухаммедом, який є засновником нової релігії – ісламу. Арабська армія підкорила собі всю Північну Африку, Персію, Сирію, Месопотамію, Єгипет. А в 711 році арабське військо висадилося в Іспанії і підкорило собі цю країну. Пізніше Іспанія була захоплена Карлом Великим.

Что розрізняє історичну правду (похід Карла Великого 778 р. за Піренеї) та вигадку в поемі: реальний похід був невдалим, а в поемі сказано, що франки завоювали ледь не всю Іспанію; реального Роланда (Хруодланда) вбили християни-баски, а не мусульмани-маври тощо; визначає провідну тематику середньовічного героїчного епосу: зображення боротьби проти іноземців та іновірців за батьківщину та християнську віру.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Історична правда (похід Карла Великого) та вигадка в поемі