ГОСТРЕ ВІСТРЯ МОЛЬЄРІВСЬКОЇ ПРАВДИ

Мольєра справедливо називали автором “високої комедії”. “Міщанин-шляхтич” – яскравий доказ цього. За смішними подіями комедії ховаються серйозні висновки, а комічні образи стають сатиричними.

Зображуючи плазування Журдена перед аристократією, автор викриває всю соціальну систему – від верхів до низів. Висміюючи дворян та буржуа, опору королівської влади, він кидає виклик усьому вищому товариству, виступає проти неосвічених міщан, які соромляться свого становища і прагнуть досягнути “липової” дворянської величі,

створює пародію на дворянство, яке втратило благородство душі, живе за рахунок інших, торгує своїми титулами.

Автор створює такі комічні ситуації, які яскраво розкривають характер не лише головного героя, а й персонажів, які оточують його. Учителі дбають не про знання, а про гроші, кравець обсипає лестощами клієнта, щоб більше вкрасти, митці вважають, що “найщиріші оплески не нагодують шлунка”.

Хоча сцена з турками і посвятою Журдена в мамамуші була написана на замовлення короля, щоб висміяти турецьку делегацію, проте Мольєр висміяв перш за все сучасне йому суспільство, де не можна бути самим

собою, а треба лицемірити й брехати заради вищого становища, титулів і звань. У цьому суспільстві немає місця честі, гідності, коханню.

Мольєр уважав, що п’єса повинна не тільки розважати, а й виховувати глядача. Драматург вірив, що комедія, показавши глядачеві їхні недоліки та примусивши їх сміятися над вадами суспільства, робить людей розумнішими та кращими. На думку Мольєра, “найліпші правила серйозної моралі дуже часто мають меншу силу, ніж сатиричні випади, і ніщо не впливає краще на більшість людей, як зображення їхніх хиб”. Тому комедія “Міщанин-шляхтич” має виховне значення: людина повинна бути собою, виховувати в собі почуття гідності, учитися, але ні перед ким не плазувати. Драматург показує, що людину треба цінувати такою, якою вона є, що кожен повинен робити в житті свою справу. Водночас Мольєр утверджує право чесних і добрих людей на щастя. Комедіограф вірив у велику шляхетність людини. За його, переконанням, здоровий глузд і щирість завжди перемагають.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

ГОСТРЕ ВІСТРЯ МОЛЬЄРІВСЬКОЇ ПРАВДИ