“Голос краси звучить тихо” (“Тисяча журавлів” Ясунарі Кавабата)


краси звучить тихо” (“Тисяча журавлів” Ясунарі Кавабата)

Відомий японський письменник, лауреат Нобелівської премії Ясунарі Кавабата, зміг з вишуканою простотою відтворити у своїх творах велич та красу японської національної культури. Його твори навівають ностальгію за колишнім національним устроєм країни, адже усе стрімко змінюється і Японія любою ціною намагається стати цивілізованою державою на західний манер, відмовляючись від вікових цінностей. Головною проблемою, яку намагається розкрити у своїх творах Кавабата, є пошук гармонії у відношеннях людини і природи. Серед найбільш відомих творів письменника на цю тему – повісті “Тисяча журавлів”, “Танцівниця з Ідзу”, “Веселі дівчата з Асакуса”, “Країна снігу”, романи “Стогін гори” і “Дальня столиця”.
Кавабата Ясунарі, “красою Японії народжений” – письменник-модерніст. Особливості його художнього світосприйняття пов’язані з естетичним напрямком дзен. Цей напрямок має на увазі сприйняття дійсності не стільки через розум, скільки через природну безпосередність і гармонію з оточуючим довкіллям. Національна етика і естетика теж вплинула на творчість письменника, який прожив досить довге життя і за час своєї творчої діяльності написав більше чотирьох сотень творів. Він перший, хто в японській літературі отримав Нобелівську премію


миру, яка була присуджена письменникові у 1986 році “за письменницьку майстерність, яка з великим почуттям передає суть японського способу мислення”.
Творчість Ясунарі Кавабата – багатогранна і складна. Ще в молоді роки він захоплювався японським модернізмом – неосенсуалізмом. Це захоплення надихнуло його на створення першої збірки “Наряд почуттів”, до якої увійшли тридцять шість оповідань. Відтворення суб’єктивних відчуттів, використання асоціацій за контрастом, “яскравих і повних життя в умовах мінливої дійсності”, велика кількість метафор – все це – особливості поетики неосенсуалізму, які притаманні початковій творчості Кавабаті. У його творах “краса відображується прохолодною і пронизливою”, “безсонні ночі нагромаджуються, як гори”. Героєві перших творів письменника постійно здається, що “кохану дівчину прибиває до нього хвилею”.
В основу сюжету повісті “Тисяча журавлів” письменник поклав опис традиційної чайної церемонії – “тядо”, яка являє собою стародавню національну традицію японців. Ця традиція поєднує в собі елементи філософії і мистецтва, символізує щирість взаємин і взаємоповагу учасників цього церемоніалу. “Зустріч за чаєм – це та ж зустріч почуттів” – саме так каже письменник. Головними персонажами повісті Кавабата зробив двадцятирічного службовця Кікудзі і вродливу дівчину Юкіко. Їх долі у творі намагається поєднати вчителька чайної церемонії пані Тіка-ко. Як пояснив Ясунава Кавабата, звернення до одного з найбільш шанованих на його батьківщині національних ритуалів у його повісті повинно було стати “пересторогою проти тієї вульгарності, в яку впадають сучасні чайні церемонії”. У своєму творі “Тисяча журавлів” письменник намагався висловити своє занепокоєння з приводу того, що його сучасники неповажливо ставляться до традицій минулого свого народу, які, на думку автора, є запорукою збереження та процвітання нації та основою її духовності. Цю ж саму думку підкреслює і символічний образ крилатих журавлів, винесений у назву повісті. Журавлі були зображені на кімоно Юкіко. За уявленнями японців, ці птахи уособлюють надію, щастя і добробут, а в повісті цей символічний елемент свідчить про авторське “звеличення національних традицій” та спробу за допомогою краси хоч якось покращити наш сучасний світ.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


“Голос краси звучить тихо” (“Тисяча журавлів” Ясунарі Кавабата)

Categories: Твори на задані теми

Links