Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника “Ринг”

УРОК 38

Тема. Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника “Ринг”.

Мета: ознайомити учнів зі змістом, темою та ідеєю поезії Б. Олійника “Ринг”; розкрити внутрішній світ ліричного героя; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати поезію, висловлювати власне ставлення до проблем; виховувати бажання бути чесними, поміркованими, гідними людьми.

Обладнання: портрет Б. Олійника, малюнок чи фотографія із зображенням рингу.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Прослуховування усних творів “Чого

я прагну досягнути в житті?”

2. Виразне читання та аналіз поезії Б. Олійника “Вибір”.

3. Інтерактивна технологія “Незакінчене речення”:

“Борис Олійник постав переді мною як…”

4. “Асоціювання”: ключове слово – ринг.

II. Повідомлення геми та очікуваних результатів уроку.

1. Слово вчителя.

– Поетеса Світлана Йовенко підкреслює, що ліричним героям Бориса Олійника завжди властиве “філософське осягнення подвигу, вирішального вчинку життя, готовності до офіри в ім’я непоганьбленої довіри й віри в людину”. Саме таким є ліричний герой поезії Б. Олійника

“Ринг”, яку ми вивчатимемо на уроці.

2. Виразне читання вірша вчителем.

3. З’ясування емоційного враження від почутого.

4. Словникова робота.

Ринг – обгороджений майданчик для проведення змагань із боксу;

Ринви – труби для стікання дощової води з дахів;

Пласко – плоско;

Лисніє – виблискує;

Бундючно – хизуючись;

Рішенець – рішучий удар;

Ізправа – справа;

Рефері – суддя;

Герць – поєдинок;

СкРУт – огорожа;

Тур – дикий бик.

5. Бесіда за питаннями:

– Чому поезія називається “Ринг”?

– Чи двобій суперників суто спортивний, а чи має ширші виміри?

– Якими рисами характеру наділений ліричний герой, а якими – супротивник і секундант?

– Якими з цієї поезії постають публіка, судця, суперник ліричного героя?

– Зацитуйте рядки, в яких сказано про нечесність суперника. Прокоментуйте їх.

– Що ви можете сказати про результат бою? Чи подобається вам розв’язка? Чому?

6. Робота в групах.

Учитель визначає 4 групи, кожна з яких характеризує один з образів поезії: ліричного героя, суперника, судді, публіки. Учні вказують риси характеру, добираючи відповідну цитату із тексту.

(Матеріал для вчителя.

Ліричний герой.

Терплячий – “я все стерплю”.

Відважний – “назад одрізано путі: мій секундант у роздягальні лишив рушник на видноті…”

Мужній – “я визбираю в жмуток силу своїх поразок і удач…”

Чесний – “Честь – мій секундант”.

Суперник.

Хитрий – “хитрий, як лисиця”.

Підступний – “ворог”, “у правій руці свинець”.

Нахабний – “коли нахабний і безкарний, повірить він у мій кінець…”

Жорстокий – “він буде бить мене як схоче: і знизу, й справа, і згори. І нижче пояса”.

Судця.

Продажний – “суддя те бачить. Та… не баче. Вони у змовинах давно”, “І очі схова продажний рефері”.

Підлий – “І марно буде, наче миша, метатись підлий рефері”.

Публіка.

Байдужість – “А зал, як тур, реве безжально”.

Недалекоглядність – “мій ворог – публіки владар…”).

7. Представлення учнями результатів роботи.

(На дошці намальований ринг та образи поезії Б. Олійника “Ринг”. Кожна група записує на дошці риси, притаманні кожному з образів).

III. Закріплення вивченого.

1. “Незакінчене речення”:

A. “Я вважаю, що ліричний герой упевнений у…” (власній перемозі).

Б. “Отже, усі картини – це проекція…” (майбутнього бою).

B. “Я вважаю, що в уяві ліричного героя справжнім є…” (готовність вмерти).

2. “Мікрофон”.

– Поезія Б. Олійника змінила в мені…

– Поезію Б. Олійника варто вивчати, тому що…

IV. Підбиття підсумків.

V. Домашнє завдання.

Підготуйте відповіді на запитання в підручнику. Прочитайте та проаналізуйте “Парубоцьку баладу” Б. Олійника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

Філософія чину і мудрості у творі Б. Олійника “Ринг”