ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЯБЛУКО

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Дмитра Павличка; ознайомити з його віршем “Яблуко”; вчити розкривати основну думку твору; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Гриць малює олівцем

Гусеницю з горобцем.

2. Артикуляційна вправа “Чашечка”

Чашку чарівну я можу зробити,

З глини її не потрібно ліпити.

Вгору

широкий язик підіймаю,

Старанно в нього краї загинаю.

Соком наповню її чи водою –

Чашка чарівна завжди зі мною.

(Рот широко відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не торкатися їх. Утримувати язик у такому положенні протягом 10-15 секунд.)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра “Хто краще?”

Конкурс на краще виразне читання вірша Дмитра Павличка “Синиця”.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– З творчістю якого поета ми ознайомилися на попередніх уроках?

– Які почуття, переживання

поет передає у своїх віршах?

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Відгадай загадку”

– Народжується з квітки,

Його всі люблять дітки,

Заліза в нім багато,

Рум’яне і хрустке.

Відповідайте швидко,

То що ж воно таке? (Яблуко)

2. Гра “Передбачення”

– Як ви вважаєте, про що йтиметься у вірші, який має такий заголовок?

– Промовте заголовок:

– із захопленням;

– з радістю;

– зі здивуванням.

3. Виразне читання вірша вчителем (с. 58)

– Про що йдеться у вірші?

– Які почуття викликав у вас прослуханий твір?

– Що ви уявляли, слухаючи його?

4. Фізкультхвилинка

5. Словникова робота

Читання колонок слів “луною” за вчителем

Тихцем

Щепа

Недотепа

Засихає

Розплатився

Камінцем

Зеленокрила

Недостигли

Щепа – прищеплене фруктове дерево.

– Доберіть синоніми до слів.

Недотепа – (дурень, нетяма).

Недостиглий – (недозрілий).

Розплатився – (віддячив).

6. Робота в парах

Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання

– У якому темпі, з якою інтонацією читатимете вірш?

– Які рядки виділите голосом під час читання?

– Передайте інтонацією почуття, які володіли автором вірша.

– Яким настроєм пронизані рядки?

– Чи змінюється він?

7. Виразне читання вірша учнями

8. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

– Де висіло яблуко?

– Що вчинив герой вірша?

– Прочитайте рядки, у яких автор гірко шкодує за свій учинок.

– Знайдіть у тексті порівняння.

– Які образні вислови вживає автор у вірші?

– Як ви розумієте слова “…в душі горить, немов батіг совісті”?

9. Гра “Добери риму”

Висіло – … (заболіло).

Перебив – … (зробив).

Недотепа – … (щепа).

Злом – … (крилом).

Зеленокрила – … (вродила).

Тихцем – … (камінцем).

Галузь – … (зосталось).

Батіг – … (гріх).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– З яким твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

– Хто його автор?

– Яка головна думка цього твору?

– Який висновок ви зробили для себе?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 58). Намалювати до нього ілюстрації.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ДМИТРО ПАВЛИЧКО. ЯБЛУКО