“Чорна рада” – перший історичний роман в українській літературі

Пантелеймон Куліш — надзвичайна постать в українській літературі. Коли я читав біографію письменника, мене дуже вразило те, наскільки різноманітною була діяльність П. Куліша. Уявіть тільки, ця людина поєднала у собі поета, прозаїка, історика, етнографа, перекладача, педагога, літературного критика, філолога, а в юності – навіть художника! Куліша називають людиною енциклопедичних знань. Він навчався в гімназії, а потім – у Київському університеті. Але більшість знань здобув, безумовно, завдяки самоосвіті. П. Куліш перший переклав Біблію

українською мовою, створив перший український фонетичний правопис (“кулішінку”), переклав багато творів Байрона, Гете, Шекспіра. Він перший став писати історичні трактати рідною мовою, був першим українським професійним критиком. І все це одна людина!

Отже, внесок Пантелеймона Куліша в розвиток української літератури та культури переоцінити просто неможливо.

Найдовершенішим прозовим твором П. Куліша є роман “Чорна рада”. Це перший український історичний роман. У його основу покладено реальні історичні події, що відбувалися в Україні. Головним мотивом роману є боротьба за булаву після

смерті Богдана Хмельницького. Претендентів на гетьманство було троє: Яким Сомко, Павло Тетеря та Іван Брюховецький. Брюхомський підступно захопив гетьманську владу в Україні.

Роман “Чорна рада” історично достовірний, але деякі події автор змінює та художньо переосмислює. Наприклад, Яким Сомко, за історичними джерелами, був одружений і не міг бути нареченим Лесі. Крім того, автор створює багато епізодів, у яких розкриває характер і психологію персонажів. Усі історичні постаті реальні, але деякі герої вигадані і являють собою узагальнені образи. До таких образів можна віднести Шрама, Лесю, Череваня. Система образів роману спочатку здається досить великою та складною. Але завдяки яскравій мові та захоплюючому викладу подій роман сприймається легко. Особисто я читав його з великим захопленням.

“Чорна рада” – унікальний Твір, у якому автор змалював героїчне минуле нашого народу, передав його неповторність через народну творчість, народну мораль, яка є святою навіть для негативних героїв роману. Усе це робить “Чорну раду” довершеним художнім твором, який я радив би прочитати всім. Бо з нього ми дізнаємося про наше минуле, без якого не може бути ні сучасного, ні майбутнього…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

“Чорна рада” – перший історичний роман в українській літературі