Чого навчає наших сучасників комедія Карпенка-Карого “Хазяїн”?

Темою твору “Хазяїн” І. Карпенка-Карого є зображення життя пореформеного села в умовах кризової соціальної диференціації. За словами самого автора, він “творив свою п’єсу як злу сатиру на чоловічу любов до користолюбства, без жодної іншої мети”, хоча це зовсім не означає ні ненависті, ні зневаги автора до цієї користолюбної людини.
Головним героєм твору є Терентій Гаврилович Пузир, який має дуже великий маєток. Ми бачимо, що Пузир – людина сильна, працьовита, але яка у своєму фанатизмі переплутує справжні орієнтири, Пузиреві

не спадає на думку, що його життя не для накопичення, для з’ясування сенсу самого буття.
Перед нами постає формування вітчизняних “глитаїв”, нових “хазяїв” із селян наприкінці XIX ст. Питання сенсу життя, зведення його до накопичення грошей – ця тема є дуже актуальною для нас, українців, на початку XXI ст., коли також формуються нові “хазяїни” з різних соціальних прошарків.
Сьогодні українське населення соціально розділилось на багатих та бідних. Люди сьогодні (як і Пузир та його управителі – Куртиц, Зеленський, Ліхтаренко, порушують моральні норми й принципи. Ми засуджуємо, критикуємо
скнарість – бережливість, доведену до крайнощів, а самі не бачимо себе. У нашому суспільстві все купується і продається.
Кожен з “нових українців” прагне сьогодні стати, як і герой твору “Хазяїн”, повноцінним членом суспільства нагромадження. Це вдається Терентію Гавриловичу Пузирю, як і багатьом з нас, але це коштує головному герою того, що людська природа Пузиря змінюється. Людська душа помирає, коли хазяїн прагне накопичення заради накопичення, як ми бачимо в творі.
“Відбери в мене гроші, – каже Феноген, – я повішусь”. Герої тору оцінюють людей за матеріальним станом.
Самогубство для Пузиря є нічим порівняно з банкрутством. Іронія монологу Пузиря, в якому він викриває такого ж хижака, як і сам, обертається на свою протилежність: “обмане, обікраде, заріже, ограбить, чортові душу продасть – аби гроші!” Слід сказати, що головний герой комедії Карпенка-Карого “Хазяїн” є неоднозначною людиною. Скільки сили, клопоту, недосипання коштує Пузиреві тримати такий багатий маєток. Наприклад, ми читаємо, що в хазяїна 2 тис. кіп сіна, але коли гуси скубли одну з них, Терентій Гаврилович своїм “хазяйським оком” це побачив і погнався за гусьми.
Отже, наших сучасників комедія “Хазяїн” учить, що не повинно бути користолюбства заради користолюбства. Так, гроші потрібні для життя всім. Щоб їх заробити, треба бути працьовитим, наполегливим, не лінитися, і (що головне) використовувати гроші для блага інших людей, а не лише для накопичення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Чого навчає наших сучасників комедія Карпенка-Карого “Хазяїн”?