“Чацький – переможець чи переможений?”

Комедія О. Грибоєдова “Лихо з розуму” стоїть якимось особняком у російській літературі і від інших класичних творів відрізняється більш міцною живучістю слова. Головним персонажем комедії є Чацький, без якого просто не було б комедії, а вийшла б проста картина моралі того часу.

Можна уявити, що з батьківської любові до герою своє комедії О. Грибоєдов підлестив йому в заголовку свого твору, нібито попередивши читачів, що герой комедії досить розумний, а всі інші, хто його оточує, не блищать своєю освітою. Чацький при цьому виявився не

тільки разюче розумною, але й неймовірно дотепною людиною, мова якої досить сильно відрізняється від мови його сучасників. Він володіє багатою душею і при цьому герой разюче чесний. Однак представники вищого світу дивуються, що це за людина.

Наприклад, Фамусов говорить про Чацького такі слова: “Він славно пише, переводить”. Чацький дійсно подорожував недарма, читав, вчився, був у зносинах з міністрами і розійшовся з ними, при цьому неважко здогадатися, з якої причини. “Служити б радий, – прислужувати тошно!” – натякає він сам.

Чацький з великою серйозністю ставиться до любові, він бачить

в Софії свою майбутню дружину. При цьому Молчаліна він не сприймає як серйозного суперника, в чому і полягає його помилка і трагедія. Для героя комедії Молчалін – це “найжалкіше створення” і повна нікчемність. З цього приводу О. Пушкін писав: “Між майстерними рисами цієї чарівної комедії – недовірливість Чацького в любові Софії до Молчаліна – чарівна! – І як натурально! Ось на ньому повинна була крутитися вся комедія”.

Світогляд Чацького і риси його характеру, а також погляди автора комедії знайшли відображення в його комедії “Горе від розуму” . В образі Чацького Грибоєдов зобразив “нову людину”, непримиренного і сміливого борця за правду та ідею. Його доля виявилася досить сумною, адже він протиставлявся світу Молчаліна, Фамусова, Скалозуб і Загорецкого, з їх низинними прагненнями і дрібними цілями.

Комедія О. Грибоєдова “Лихо з розуму” розповідає про горе людини, причиною якої є її розум. У той час з поняттям “розумний” пов’язувалося уявлення не тільки про розумної, а й вільнодумної людини. Тому автор ставить Чацького набагато вище інших персонажів комедії.

Найглибший зміст комедії О. Грибоєдова полягає в тому, що в ній зображуються нестерпні умови кріпосницького суспільства, яке приречене на крах, в якому зароджується прогресивна незалежна думка, щире почуття і жива пристрасть.

Всупереч поведінки Чацького, нічого не змінилося в суспільстві того часу, однак при цьому він залишився в числі сильних людей, здатних протистояти суспільству. Такі люди є в комедії О. Грибоєдова “Лихо з розуму”, такі люди є сьогодні, такі люди потрібні суспільству в будь-який час.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

“Чацький – переможець чи переможений?”