Борис Харчук. “Планетник”. Добро і зло в повісті, сучасному світі та в людині


УРОК 47

Тема. Борис Харчук. “Планетник”. Добро і зло в повісті, сучасному світі та в людині.

Мета. Розкрити символічне значення образу квітки; з’ясувати роль художніх засобів, висловити власні роздуми про суть людського життя.

Обладнання: схема-алгоритм.

Епіграф:

Того чекає благодать,

Хто полюбляв однаково

Людей, і птахів, і звірят.

С. Колрідж

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

– Прослуховування повідомлень учнів про спорідненість образу Планетника з образом Маленького принца з однойменного твору А. де Сент-Екзюпері, про перші спроби людини літати.

II. Вивчення нового матеріалу.

Краса природи надихає на творчість, запалює в серці любов до людей, бажання робити добро. І тільки людина, чуйна серцем, душевно багата, може по-справжньому бачити, відчувати красу природи^ милуватися її барвами. Переконатися в правдивості цих слів нам допоможе сьогоднішній урок.

1. Аналіз літературного пейзажу у творі. (Учні працюють із схемою-алгоритмом).

Схема-алгоритм

1-й крок – прочитай уважно пейзаж, відтвори в уяві, визнач емоційну наснаженість його. (Від слів: “Така хата була й в хлопчика” до слів: “… він відчиняв своїми крилами весну і зачиняв літо”.)

2-й крок – визнач епізод, якого безпосередньо стосується пейзаж, простеж, як він пов’язаний з сюжетом. (Епізод, у якому розповідається


про життя хлопчика, який змалку вмів бачити і відчувати красу навколишнього світу.)

3-й урок – визнач, хто спостерігає пейзаж: автор (ліричний пейзаж) чи персонаж (психологічний) твору, гармоніює чи контрастує пейзаж до внутрішнього стану спостерігача. (Пейзаж спостерігає автор, тому це ліричний пейзаж. Він контрастує до внутрішнього стану автора: з одного боку – стара хата з низькими маленькими вікнами, з іншого – краса довколишнього світу.)

4-й крок – з’ясуй роль пейзажу для втілення ідейно-художнього авторського задуму. (Автор прагнув показати красу світу, який оточував головного героя. Планетник “Народжений для краси, міг бачити її скільки завгодно й де завгодно. Вона жила скрізь, повсюдно дивуючись і ваблячи”. Вона була контрастом невимовно тяжкого життя селян-кріпаків.)

5-й крок – визнач засоби творення пейзажу (тропи, символічні елементи, кольори та ін.). (Порівняння: “мальви засвічувалися, як ліхтар”, “соняшник, як сторож у житньому брилі”; епітети: “повні півонії”, “самостійний соняшник”, “розтріпана наречена”, “бузько-мудрець”; метафори: “ромашки біліли розсипом”, “повійка розплющувала і заплющувала очі”, “хата насіяла квітів”, “бузько-мудрець: він відчиняв своїми крилами весну і зачиняв літо”; символи: мальви, калина, соняшник, хміль, мак, явори і ясени, дуби, журавель-криниця, бузько; кольори: жовтий, білий, зелений).

2. Образ нарциса.

– Які ще символи є у повісті? Поясніть їх значення. (Квітка нарцис, яка символізує красу, її незахищеність, чистоту).

– Складіть сенкан до образу нарциса.

Нарцис

Білий найгарніший

Цвів говорив визволив

Непорочність із знаком ясного сонця

Краса

3. Теледиспут. (Основні учасники – телеведучий і гості – персонажі художніх творів. Учням рекомендовано користуватися текстом, за доцільності використовувати мову персонажів (зачитувати цитати)).

– Одним з найбільших див і однією з найбільших цінностей світу є його краса. Краса зоряного неба і землі, краса ріки і краса лісу, краса квітів і краса самої людини. У чому ж виявляється людська краса? Спробуйте самостійно скласти схему.

4. Складання схеми-опори.

Наприклад:

Людська краса – у зовнішності, у стосунках, у вчинках, у праці, у почуттях, думках.

Персонажі – мати Планетника, Природа, дід Капуш, селяни, Планетник.

Орієнтовний зміст розмови: Як треба господарювати на землі, як сприймати природу: як живу істоту, домівку чи річ? (У теледиспуті обов’язково має бути обговорена тема з твору “Природа – наша мати. Її треба любити й тоді, коли вона жорстока”),

5. Міні-дослідження. Добро і зло в житті Планетника; його сучасників; у наш час.

– Сьогодні на уроці ми говоримо про красу, намагаємося створити ідеал красивої людини. А чи знаєте ви, що однією з найпрекрасніших її рис є доброта? У V ст. до н. е. китайський філософ Конфуцій писав про те, що потрібно виховувати в собі доброту, й вона не передається у спадок, не приходить з досвідом. У давнину слово “добрий” мало значення “міцний”, “сильний”. Згодом слово “доброта” стало означати “краса”, пізніше – “багатий”, і лише потім набуло значення “душевний, лагідний”.

– Життя на землі одвічно побудоване на боротьбі між добром і злом, між ними постійно точиться суперечка, конфлікт. Чи означає це, що конфлікт виникає й між носіями добра і зла?

– За якими критеріями ви розпізнаєте носіїв добра і зла?

Добро і зло у житті Планетника

Зло:

Бідність, нерозуміння людей, жорстоке їх ставлення, озлоблення

Добро:

Краса природи, праці на землі, любов і милосердя, терпіння

У сучасників Планетника

Зло:

Тяжка праця, бідність, неосвіченість, заздрість, злість, ненависть

Добро:

Краса природи, хліборобська праця, традиції і свята

У наш час (Колективне складання)

III. Підсумок уроку.

Подумайте, чи відповідаємо ми ідеалові красивої людини. Що слід робити, щоб про вас казали: “Красива людина”?

– Гра “Мій портрет у променях сонця”. (Виберіть із набору людських рис 5 позитивних, які є у вас, і намалюйте у вигляді промінців сонця, а 5 негативних запишіть поруч. Обміняйтеся своїми сонечками із сусідом по парті, який на зворотному боці перелічить п’ять позитивних і негативних якостей, властивих вам. Проаналізуйте відгуки друзів, зробіть висновки.

IV. Домашнє завдання.

Прочитати твір “Сім’я дикої качки” Євгена Гуцала.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Борис Харчук. “Планетник”. Добро і зло в повісті, сучасному світі та в людині

Categories: Конспекти уроків

Links