“Благоухающая свіжість почуттів” у поезії Панаса Фета


Лірика Панаса Фета відкриває нам мир разючої краси, гармонии й досконалості, три становлющие якого – природа, любов і пісня. Фета можна назвати співаком російської природи. Наближення весни й осенїї зів’янення, запашна літня ніч і морозний день, що розкинувся без кінця й краю житнє поле й густий тінистий ліс – про все це пише він у своїх віршах. Природа у Фета завжди спокійна, притихла, вона начебто завмерла. І в той же час вона здивуйтельно багата звуками й фарбами, живет своїм життям: Я прийшов до тебе із привітом, Розповісти, що сонце встало, Що воно гарячим світлом По аркушах затріпотіло; Розповісти, що ліс прокинувся, Весь прокинувся, гілкою кожним, Кожним птахом стрепенувся И весняної повний спрагою… Зображення природи у Фета наполнеале романтикою, що зачаровує: Що за звук у півмороку вечірньому?

Бог звістка! – Те кулик простонал або сич. Расставанье в ньому є, і страданье в ньому є, И далекий невідомий клич.

Точно мрії хворі безсонних ночей У цьому плачучому звуці злиті… Природа у Фета живе своєї собственний таємничим життям, а людина может бути до неї причетний тільки на віршині свого духовного розвитку: Цілий день сплять нічні квіти, Але лише сонце за гай зайде, Розкриваються тихо аркуші, И я чую, як серце цвіте. Згодом у віршах Фета знаходимо усе більше паралелей життя природи й людини. Відчуття гармонії наповнює рядка поета:


Сонця вуж ні, немає й дня безустанних прагнень, Тільки захід буде довго ледве зримо Горети; ПРО, якщо б небо обіцяло без тяжких томлінь Так само й мені, оглянувшись на життя, умерти!.. А. Фет не оспівує жагучі чувства, у його віршах ми не знаходимо слів глибокого розпачу або захвату.

Він пише про найпростішому – про дощ і сніг, про море й гори, про ліс, про звездах, передаючи нам свої хвилинні враження, запам’ятовуючи миті краси. Світлом і спокоєм наповнені такі поетичні шедеври Панаса Фета, як “Шепіт, боязке диханье…”, “Я прийшов до тебе із привітом…

“, “На зорі ти її не буди…”, “Зоря прощаєся із землею…” і інші. Краса й природність його поезії доконані, його вірші виразні й музичні. “Це не просто поет, а скореї поет-музикант…

” – говорив про нього Чайковський. На вірші Фета було написаале безліч романсів, які одержичи широку популярність. Поет передає у своїх віршах “благо свіжість, щоухає, почуттів”, навіяних природою.

Його вірші перейняті світлолим, радісним настроєм, счастьїм любові. Навіть самі найменші движения людської душі не ускользают від уважного погляду поета – він надзвичайно тонко передає все відтенки переживань людини: Шепіт, боязке диханье, Трелі солов’я, Срібло й колиханье Сонного струмка, Світло нічної, нічні тіні, Тіні без кінця, Ряд чарівних змін Милої особи, У димних хмаринках пурпур троянди, Відблиск янтарю, И цілування, і сльози, И зоря, зоря!.. У поезії Фета майже немає дії. Ніж сильніше захоплює поета естетическое сприйняття миру, тим більше він удаляется від прозаїчності. Треба сказати, що її практично немає в найчистішій поезії Фета.

Кожний його вірш – це ціла гама вражень, думок, радестей і сумів. Підтвердженням цієї думки служать такі з віршів Панаса Фета, як “Промінь твій, що летить далеко…”, “Недвижні очі, божевільні очі…

“, “Сонця промінь проміж лип…”, “Тібе в мовчанні я простираю руку… “. Лірика цього найцікавішого русяваского поета вічна завдяки отражению в ній почуттів і переживань, которие випробовує людина, не позбавлений почуття прекрасного. Вірша Панаса Фета торкають самі сокровенні струни душі, передають нам відчуття дивної гармонії окружающего мира1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


“Благоухающая свіжість почуттів” у поезії Панаса Фета

Categories: Твори з української літератури

Links