Аналіз вірша Жуковського “Квітка”

Вірш було написано в 1811 році, безсумнівно, факти біографії впливають на зміст вірша. “Квітка” – не виняток. Кожен, хто знайомий з біографією Жуковського знає, що рік написання вірша став роком розлуки, роком останнього пояснення з Машею Протасової і, звичайно, ця подія особистому житті відбилося в темі та ідеї цього вірша.

На перший погляд тема вірша проста: в’яне квітка на осінньому полі, але не така ідея вірша. Основна думка його криється у порівнянні вмираючого восени квітки і людини, що втратив надію на щастя.

Щоб розкрити

цю ідею, поет композиційно точно вибудовує цей вірш і читач спостерігає за розвитком внутрішнього сюжету. Вид увядающего квітки “самотнього, позбавленого своєї принади” народжує в серці ліричного героя роздуми про власне життя, так само як рука осені жорстокої позбавляє квітка краси, так і рок, доля “пригнічує” людини, забираючи веселощі, віднімаючи мрію і насолоду. Позбавляючись “драгих серцю помилок” людина втрачає чарівність життя, втрачає надію. І розуміє, що життя квітки і людини однаково швидкоплинна.

Центром цього вірша стають переживання і роздуми ліричного героя. Він сумний,

бе6знадежно сумний. У його серці таїться трагедія, тому що навіть “зірка надії згасає”, а вона, як відомо (надія) вмирає останньою. Ліричний герой уподібнює себе зів’ялій квітки, а своє життя періоду цвітіння.

Всі особливості поетичної мови цього вірша працюють на розкриття душі ліричного героя. Вірш задушевно і сумно, співуче. Цю плавність і пісенність створюють відкриті голосні звуки (а, о, у).

Жуковський використовує слова “рок”, “руйнує”, “оману”, “зникає”, “згасає”, ці слова – дієслова показують читачеві, як непомітно, але на око доля руйнує людське життя, і немає від неї порятунку. Цю приреченість автор передає за допомогою вигуки “На жаль!”, Пропозицій з трьома крапками і останнього риторичного питання, яке не вимагає відповіді

Жанр свого вірша поет називає в підзаголовку. Це романс. Будь-який знає, що романс співуче вірш про нещасну любов.

Смуток і туга ліричного героя передаються читачеві і зрозумілі, особливо, якщо пережила нещасну любов і розчарування.

Вірш неспішно розповідає про долю ліричного героя незавидною і сумною. Перехресна рима, однакова в усіх чотирьох строфах, передає настрій печалі, одноманітною і безвихідною.

Цей вірш зіграло важливу роль у розвитку літератури, як і вся творчість Жуковського. Завдяки елегійним роздумів поета початку 19 століття, читачі отримали елегії Пушкіна, Лермонтова. Цікаво, що один із віршів Пушкіна присвячене засохлої квітці нагадує вірш Жуковського.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Аналіз вірша Жуковського “Квітка”