Аналіз історичної пісні “Максим козак Залізняк”

ІСТОРИЧНІ ПІСНІ

Аналіз історичної пісні “Максим козак Залізняк”

У справах, які вимагають від людини напруження усіх душевних і фізичних сил, завжди потрібний той, хто піде першим.

Доля першого – важка і відповідальна, але вкрай потрібна. Саме тому імена тих, перших, настільки шанують у народі, що роблять їх носіїв героями пісень.

Історична пісня “Максим козак Залізняк” уславлює козацького ватажка Залізняка, який на чолі війська взяв участь у визвольній війні проти польсько-шляхетського гніту. Максим Залізняк боровся

проти насилля, утисків, яких зазнавав український народ. Адже вороги зазіхали не тільки на землю, працю селян, а й на їхні душі, віру.

У пісні йдеться про завоювання українцями міста Умань. У творі оспівується виправний воїн, який захищає рідну землю від загарбників, уславлюється його військова майстерність:

Максим Залізняк

Із панами бився,

І за те він слави

Гарной залучився.

Лине гомін, лине гомін

По степу німому.

Прототипом героя історичної пісні Максима Залізняка був реальний Максим Залізняк – керівник гайдамацького повстання (1768-1769 pp.), відомого під нашою Коліївщина,

козацький отаман, гетьман України. Народився він на Черкащині у козацькій родині. Після смерті батька, у віці 13-ти років, Максим Залізняк пішов на Запорізьку Січ. У квітні 1768 р. в Холодному Яру поблизу Чигирина він “брав і очолив загін із козаків і селян. Повстанська Рада проголосила Максима Залізняка гетьманом. Чисельність гайдамацьких військ весь час збільшувалася, повстання поширилося на Київщину, Брацлавщину, Волинь, Полісся, Галичину. Цього часу російські війська надали допомогу польській армії в придушенні повстання. Залізняка заарештували й кинули до Києво-Печерської фортеці. Наприкінці липня його було засуджено на побиття батогами, таврування і довічне заслання. 1 листопада 1768 р. в дорозі Максим Залізняк разом із близько півсотнею ув’язнених роззброїли конвой і втекли, однак невдовзі були спіймані і відправлені на каторгу, де і помер гайдамацький ватажок.

Щоб зрозуміти характер героя пісні, слід почати з походження прізвища Залізняк.

Виявляється, у давнину, а подекуди ще й тепер на Україні залізняком називані занадто перепалений, що аж розплавився, верхній шар глини, звичайну цеглу темно-жовтого чи темно-червоного відтінку і взагалі всі міцні, потріскані, жорсткі цеглини. Залізняком називається в нас і певний сорт граніту – червонуваті о й іскристого та, власне, саме залізо. Мабуть, міцність, може, колір цих матеріалів і дали поштовх людській антропонічній фантазії для утворення прізвища Залізняк. Воно – вже характеристика людини твердої у переконаннях, незламної та рішучої. Хоча герой порівнюється з пишною квіткою (“як пишная рожа”), це не применшує його мужності: він залишається у творі талановитим вояком, палким і самовідданим патріотом і сміливим захисником усіх пригноблених. Максиму Залізняку були притаманні і така риса, як турботливість. Недарма його в народі називали батьком.

У пісні використані традиційні фольклорні художні засоби: інверсії та зменшувально-пестливі слова (Вертаються козаченьки Із бою додому), епітети (по степу німому, пишная рожа).

Максим Залізняк – приклад для всіх, хто розуміє: Батьківщину потрібно заміщати і бути готовими відстояти її незалежність.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Аналіз історичної пісні “Максим козак Залізняк”